DEVETÜYÜ KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Baktriya deve yunu kumas
Tarafından | 2 Aralık 2019
Kumaş adı Deve yünü
Kumaş olarak da bilinir Deve kılı, deve kaşmir
Kumaş bileşimi Baktriya’dan kıllar geldi
Kumaş nefes alabilirlik Orta
Nem emici yetenekler Orta
Isı tutma yetenekleri Yüksek
Gerilebilirlik (vermek) Düşük
Boncuklanma / kabarcıklanma eğilimli Düşük
Kumaşın ilk üretildiği ülke Moğol bozkırlarında antik kültürler
Bugün en büyük ihracatçı / üretici ülke Moğolistan
Önerilen yıkama sıcaklıkları Soğuk suyla elde yıkama
Yaygın olarak kullanılan Palto, kazak, takım elbise, iç giyim, çadır, halı

Deve Yünü Nedir?

Deve yünü, deve katlarından türetilen bir kumaştır. Bu kumaş türü daha yaygın olarak deve kılı olarak bilinir ve genellikle Baktriya (Orta Asya)devesi olarak bilinen bir deve türünden elde edilir . Bu tür develer Moğol Bozkırları bölgesinde yaygındır ve Türkiye’den Çin ve Sibirya’ya kadar uzanan geniş bir alanda bulunabilirler. Kısa tüylü olan develerin çoğunun aksine, OrtaAsya develeri uzun, ışıltılı saçları ve büyük ikiz humpsları ile bilinir.

Baktriya deveden elde edilen deve kılı iki ayrı bölümden oluşur: Koruyucu saç ve astar. Dış kılı sert ve kabadır ve koyun yünü gibi başka bir maddeyle karıştırılmadıkça çok iyi bir kumaş yapmaz. Baktriya deve paltosunun bu kısmı onu vahşi kışlardan korur ve kışın ortasında Baktriya develerine kalın ve karmaşık bir görünüm kazandırır.

Deve kıllarının bir tekstil kumaşı olarak kullanılması, İngiliz İmparatorluğu’nun giderek azalan günleriyle en çok ilişkilendirilen bir uygulamadır, ancak bu tür saçların giysiler yapmak için kullanılması, sürdürülebilir düşünen veya “bilinçli” arasında son zamanlarda bir rönesans geçirmiştir.

Deve yünü genellikle üç sınıfa ayrılır: Yüksek dereceli lifler genellikle astardan elde edilir ve sadece en iyi astar lifleri gerçekten yüksek dereceli olarak kabul edilebilir. Tüketici tekstilleri yapmak için en sık kullanılan yüksek dereceli deve yün lifleridir.

Yüksek dereceli olarak kabul edilmeyen astar elyaflarına genellikle orta dereceli denir ve bu elyaflar aynı zamanda hazır giyim yapmak için de kullanılabilirken, orta dereceli elyaflarla yapılan giysiler dokunmak için daha pürüzlüdür.

Son olarak, düşük dereceli deve kılı lifleri genellikle koruyucu kaplamadan türetilir ve bu kaba ve esnek olmayan lifler, yalnızca halılar ve benzer şekilde sert tekstiller için uygundur.

Mikroskop altında incelendiğinde, deve kılı lifleri koyun yünü liflerine çok benzer

Deve Tüyünün Faydaları

Gündüz ve gece arasında çok yüksek sıcaklık farkı bulunan çöl şartlarına bile uyum sağlayan deve yünü, sıcaklığı dengeleme özelliğine sahiptir. Yataklarda kullanılan deve yünü sizi kışın sıcak, yazın da serin tutar.

Dünyada Deveyünü Üretimi

Dünyanın deve yününün çoğu Moğolistan‘da üretilir. Bu ülkenin ekonomisi tekstil ihracatından büyük ölçüde etkileniyor ve Moğolistan da yak saç elyafından üretilen ürünleri dünya çapındaki müşterilere satıyor.

Moğolistan’ın deve yününün çoğu, Baktriya develerine bakmakta olan ve binlerce yıl olmasa da yüzlerce yıldır yetiştiren yetiştiriciler tarafından üretilmektedir. Bu yetiştiricilerin çoğu hala göçebedir ve uzak atalarından aktarılan aynı yöntemleri kullanarak deve yünü toplarlar. Diğer yetiştiriciler kalıcı yerlere yerleşmiştir ve hayvanlarına bakmak ve saçlarını toplamak için daha modern teknikler kullanırlar.

Daha az ölçüde, çiğ veya yarı işlenmiş deve yünü de Tibet, Afganistan, İran, Rusya ve Çin’de üretilmektedir.

Deve Yünü Maliyeti Ne Kadardır?

Baktriya develerinden elde edilen kıllardan yapılan kumaş, en pahalı yün türlerinden biridir. Lüks bir tekstil olarak görülüyor ve fiyat olarak tiftik ve kaşmir gibi diğer lüks yünlerle aynı.

Deve Yünü Çevreyi Nasıl Etkiler?

Deve yünü yaygın olarak en çevresel açıdan sürdürülebilir hayvansal elyaf türlerinden biri olarak kabul edilir. Lif toplama işlemi sırasında birçok yün hayvanı türü kötü muamele görürken, deve yün hasatı sırasında meydana gelen hayvan zulmü şansı önemli ölçüde sınırlıdır.

ortadoğu devesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir