VİNİL ELYAFLAR

karbon
Tarafından | 1 Aralık 2018

İnsan yapımı yapay lifler; Vinil elyaflar polimerler veya sübstitüe edilmiş vinil monomerlerin kopolimerlerinden eğrilmiş sentetik liflerdir ve vinylon, vinil, vinylon-vinil matris (Polychlal), saran ve politetrafloroetilen fiberleri içerir.

Vinil Elyaflar

Vinil elyaflar polimerler veya sübstitüe edilmiş vinil monomerlerin kopolimerlerinden eğrilmiş sentetik liflerdir ve vinyon, vinal, vinyon-vinal matris (Polychlal), saran ve politetrafloroetilen fiberleri içerir.
Vinil lifler, benzersiz özellikleri ve kullanımları nedeniyle genellikle özel elyaflardır. Bu elyafların tümü, fiberin temel fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirleyen ikame edilmiş fonksiyonel gruplara sahip bir polietilen hidrokarbon omurgasına sahiptir.

VINYON

Vinyon, polimerize monomer birimlerinin en az% 85’inin vinil klorür olduğu bir lif olarak tanımlanır. Vinyon lifleri yüksek kimyasal ve su direncine sahiptirler, yanmazlar, ancak nispeten düşük sıcaklıklarda eriyik yaparlar ve birçok organik solventte kolayca çözülürler, böylece uygulamalarını sınırlarlar.
Vinyon HH bir kopolimer iken, saf polivinil olarak Vinyon, PVC-Rhovyl olarak pazarlanmaktadır. Elyaf, düşük mukavemete sahiptir, ancak ısının bir faktör olmadığı giyim eşyalarında faydalı kılan özelliklere sahiptir.Boyamak zordur.

VINAL

Vinal fiberler, en az% 50 vinil alkol birimi içeren ve ünitelerin en az% 85’inin vinil alkol ve asetal çapraz bağlanma birimleriyle birleştirildiği polimerlerden yapılır. Elyaf ucuzdur, özelliklerinde pamuğu andırır ve Japonya’da üretilir.
Vinal son kullanım özelliklerinde pamuk ve diğer selülozik benzer. Kuralon ve Manryo, hangi vinal fiberlerin pazarlandığını adlandırmaktadır. Vinal lif, iyi bir mukavemet ve mükemmel aşınma ve boncuklanma direncine sahiptir.
Vinal kumaşlar sıcak, rahat bir el, emici ve iyi drapabi 1ity sergiler. Lif, ipek benzeri bir görünüme ve parlaklığa sahiptir. Mükemmel güneş ışığı direnci ve adil ısı direnci vardır. Selülozik boyalarla kolayca boyanır.

VİNYON-VİNAL MATRİKS FİBER

Kohjin şirketi düşük yanıcılık (31) LOI ve yakma üzerine düşük toksik gaz oluşumu ihtiyacına karşılık olarak, Cordelia ve Cordelan ticari isimleri altında bir vinyon vinil (50:50) matris (Polychlal) elyafı geliştirdi ve pazarladı .

Vinyon vinil matriks elyafı, öncelikle giysideki düşük yanıcılıkların istendiği ve çocuk pijamalarında yoğun olarak kullanıldığı uygulamalarda kullanılır.

SARAN ELYAF

Saran,% 80 viniliden klorürden daha büyük olan sentetik kopolimerlerden üretilen fiberlerin genel adıdır.
Fiber genellikle giyim eşyalarında değil, otomobil döşemelerinde, dış mekan kumaşlarında, ev mobilyalarında ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmaz.

POLYTETRAFLUOROETHYLENE

Tetrafloroetilen, ticari adıyla (Teflon) daha iyi bilinmektedir ve özel lifler dahil olmak üzere birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Politetrafloroetilen fiber son derece hidrofobik ve kimyasal ve termal olarak stabildir ve bu stabilite ve inertliğin gerekli olduğu uygulamalarda kullanılır.
Hidrofobikliğinin, özellikle dış mekanlarda ve yağmurlukta olmak üzere, tekstil kullanımı için nefes alabilir ancak su itici kompozit malzemeler oluşturmak için kullanılmasına izin verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir