AYAKKABILIK DERİ ÇEŞİTLERİ

Leather 4
Tarafından | 3 Aralık 2018

Deri Türleri Nelerdir ?

Deri ürünlerin çok eski tarihlerden bu yana hayatımızda önemli bir yere sahip olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Deri aksesuarlar, deri ceket modelleri, deri ayakkabı modelleri ve daha birçok üründe deri modeller tercih ediliyor. Hem şıklığı hem de dayanıklı olması deriyi ön plana çıkartıyor. Peki biz günlük hayatta sıkça kullandığımız deri ürünlerin türlerini ne kadar iyi biliyoruz ? Bizde bu yazımızda sizler için deri türlerini inceledik.

buyukbas deri

Deri Çeşitleri

Deriler öncelikle hayvanlardan alındıkları kısımlara göre isimlendirilir. Deri hayvanın kafasından alınıyorsa “kafa” , kafadan kuyruk sokumuna kadar arka kısmından alınıyorsa “sırt” ve hayvanın kenarlarından alınıyorsa “etek” olarak adlandırılır. Derinin üzerinde yün bulunuyorsa “pösteki” denir. İşlenmemiş deriye ise “sırım” adı verilir.

İşlenmiş deriler de kendi içlerinde sınıflandırılır :

RUGAN

Rugan

Rugan, en sık tercih edilen deri modellerinden birisidir. Deri birkaç kat cilalanarak ve fırınlanarak bu hali alır. Parlak olması en dikkat çeken yanıdır. Özellikle ayakkabı ve çanta modellerinde tercih edilir.

SÜET

suet kumaslar

Cilt hatası fazla olan derilere zımpara işlemi uygulanarak elde edilen deri türüdür. Genellikle dana, keçi , oğlak derilerinden elde edilir. Kadifemsi bir yapıya sahiptir ve diğer deri türlerine göre daha ucuzdur. Çanta, ayakkabı, ceket gibi modellerde tercih edilen bir türdür. Ancak kullanımı zor olduğu için kış aylarında pek tercih edilmez.

KÖSELE

kosele

Deri giyim de önemli yere sahip bir deri türüdür. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan derilerinden elde edilir. Hayvanlardan alınan deriler çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilerek kalınlaştırılır ve sertleştirilir. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Genellikle ayakkabı tabanlarında kullanılır.

VİDALA

vidala

Dana, sığır, at derilerinden elde edilen deri türüdür. Süetin aksine vidala suya dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca darbelere karşı da dayanıklı ve uzun ömürlü bir deridir. Deri Çanta Modelleri ve deri Ayakkabı Modellerinde çok sık kullanılır.

MAROKEN

maroken

İlk kez Fas’ta ortaya çıkmış, keçi derilerinin işlenmesiyle elde edilen bir deri türüdür. Yumuşak bir yapıya sahiptir. İlk çıktığında özellikle mobilyalarda tercih edilen maroken artık deri giyim içinde önemli bir yere sahip. Cüzdan, çanta gibi deri aksesuarlarda sık kullanılan bir deri türü haline geldi.

NUBUK

nubuk deri

Cilt yüzeyi zımparalanmış giysilik deri türüdür. Süete benzeyen kadifemsi ve kumaşımsı bir yapıya sahiptir. Süetten farkı tüylerinin daha kısa ve tok bir yapıya sahip olmasıdır. Son yıllarda moda haline gelen nubuk ürünler herkes tarafından tercih edilen bir deri türüdür. En çok tercih edilen nubuk ürünler ise ayakkabılar ve çantalardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir