KAPAMA PAYI GEREÇLERİ

Kapama pay
Tarafından | 5 Aralık 2018

Karşılıklı iki kenarın birleştirilmesini sağlayan gereçlerdir. Kapama payı gereçleri giyimin kullanımını kolaylaştırdığı gibi süsleme amacıyla da kullanılır. Bu materyallerin piyasada kullanım ve üretim şekline göre birçok çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanları şunlardır;

Düğme

dugme

Giyim eşyalarına; karşılıklı kenarları birleştirmek ya da süslemek amacıyla dikilen, çeşitli şekil ve yapıdaki araçlara “düğme” denir. Düğmeler kullanım şekillerine göre farklılık gösterir.

Kullanım Alanları; Örneğin, spor giysilerde modele göre metal, plastik, ağaç gibi değişik malzemelerden daha sade düğmeler kullanılırken, fantezi giysilerde fildişi, cam, sedef, kaplama, kordon şeklinde daha gösterişli düğmeler kullanılır.

Agraf (Kanca, Kopça)

agraf

Piyasada kanca veya kopça olarak da adlandırılır. Halka ve kancadan oluşan karşılıklı tutturma gerecidir.

Kullanım Alanları; Agrafın pantolon ve eteklerde kullanılan büyük ve enli olanları, korse ve sütyenlerde kullanılan şerit şeklinde olanları vardır.

Çıt Çıt (Fermejüp)

citcit

Metal ve plastikten hazırlanan, kapama amaçlı gereçlerdir. Fermejüp olarak da bilinir. Çıt çıt iki parçadan oluşur ve üst üste kapamalarda kullanılır.

Kullanım Alanları; Fantezi giyimlerde, gizli kapamalarda ve iç çamaşırlarında daha çok kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir