VORTEKS İPLİK EĞİRME

vorteks
Tarafından | 29 Eylül 2016

Vorteks eğirmede, eğirme işlemi boyunca, 12 mm’den kısa elyaf seçilir ve efektif uzunluğa sahip elyaf eğirilir. Bu durum eğirme ile eş zamanlı olarak bir tarama işleminin yapılması görevini yerine getirir.

Üstün eğirme özelliklerine sahip vorteks sisteminde, negatif tüylenme olarak bilinen 3mm’nin üzerindeki tüyler elimine edilmiştir. Bu ipliklerden elde edilen kumaşlara tercihen yakma prosesi uygulanmayabilir.

Vorteks ile Elyaf Eğirme Teorisi

vorteks igne tutucu ve igne e1507272863566

Vortex iplik eğirme sisteminde 4 silindir ve çift apronlu bir çekim sisteminde çekime uğrayan cer şeridi hava emişi yardımıyla düze bloğu ve iğne tutucudan oluşan bir kanal içerisinden geçmektedir. İğne tutucunun görüntüsü şekil 2’deki gibidir. İğne tutucu belirli bir açıyla boylamasına uzanan bir rehber yüzeye ve içi oyuk iğ içerisine yönlenmiş, dışarı doğru çıkan kılavuz bir iğneye sahiptir.
Geçiş kanalının akabinde lifler içi oyuk iğ içerisine doğru yönlenirler. Bu esnada farklı yönlerden belirli bir açıyla verilen sıkıştırılmış havanın oluşturduğu kuvvet etkisiyle lifler yalancı büküm alırlar.

Oluşan büküm yukarıya doğru kayma eğilimindedir. Bu noktada iğne tutucudan dışarıya doğru sarkan iğne, bükümün yukarıya doğru kaymasını engellediğinden bazı liflerin üst kısımları çekim sistemi çıkış silindirlerinin kıstırma çizgisinden ayrılır ve açık kalır.

Hava akımının döndürme etkisiyle iyice açılan lif üst kısımları içi oyuk iğ içerisine giren ve vortex ipliğinin merkez kısmını oluşturan liflerin ön uçları etrafına spiral biçimde sarılır ve “Vortex İplik Yapısı” oluşur.

Sarım sayısının ve sarım uzunluğunun fazla olması hava jetli iplik yapısına göre daha üstün özellikler göstermesini sağlamaktadır.

vorteks iplik yapisinin olusumu e1497364331156

Vorteks İplik Yapısı

Vorteks İplik Yapısı

Vortex eğirme sistemi (MVS) hava jetli eğirme sisteminin (MJS) geliştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Vortex iplikçilik sistemi ile hava jeti iplikçilik sistemlerinden elde edilen ipliklerin yapıları arasındaki temel farklılık sarım yapan lif sayısının ve sarım uzunluğunun artırılmış olmasıdır. Vortex sisteminde sarım liflerini oluşturacak olan lifler hava jeti sisteminden farklı olarak çekim sisteminden çıkan lif demetinin tüm çevresi boyunca lif demetinden ayrılmaktadırlar.

vorteks ring fark

MVS ve MJS iplik yapılarını kıyaslamaya yönelik son yapılan araştırmalar göstermiştir ki vortex iplikleri sarım yapan elyaf sayısı oranı ve sarım uzunluğu bakımından hava jetli ipliklerden daha yüksektir. Basal ve Oxenham’ın elektron mikroskobu altında (SEM) yaptıkları incelemede, vortex ipliklerinin de hava jetli iplikler gibi merkezde uzanan bükümsüz çekirdek lifleri ve onların etrafına sarılan sargı liflerinden oluştuğu belirtilmiştir. İplik uzunluğu boyunca uygulanan büküm açma işleminin sonunda sargı yapan elyafların paralel hale geldiği merkezde bükümsüz uzanan elyafların da büküm aldığı görülmüştür. Bu durum aşağıdaki şekilde gösterilmiştir

vorteks bukum goruntusu

Vorteks İplik Avantajları

 • Daha az kopma ve daha temiz görünüş,
 • Tüylenme ve aşınmaya yüksek direnç,
 • Yüksek nem emilimi,
 • Daha az çekme ve yüksek yıkama direnci,
 • Pamuk, sentetik iplikçik, rejenere iplikçik ve karışık iplikçik gibi çeşitli materyaller ile dokunabilir,
 • Özlü iplik olarak da uygun iplik yapısı.

Vorteks eğirmede, eğirme işlemi boyunca, 12 mm’den kısa elyaf seçilir ve efektif uzunluğa sahip elyaf eğirilir. Bu durum eğirme ile eş zamanlı olarak bir tarama işleminin yapılması görevini yerine getirir. Üstün eğirme özelliklerine sahip vorteks sisteminde, negatif tüylenme olarak bilinen 3mm’nin üzerindeki tüyler elimine edilmiştir. Bu ipliklerden elde edilen kumaşlara tercihen yakma prosesi uygulanmayabilir.

VORTEX mak

Nem Absorbsiyonu ve Hızlı Kuruma

Sportif aktivitelerde, nemli yaz gecelerinde ve diğer zamanlarda rahatlık hissi verir. Yüksek bükümlü iplikler, serin ve kuru bir his verirler ancak bu ipliklerin eleştirilen yönü, nemi iyi emmemesidir. Vorteks ipliği eşsiz büküm teknolojisi ile aynı zamanda nemi de iyi emmektedir. Aşağıdaki grafikte ring ve vorteks ipliklerine ait nem absorbsiyon değerleri görülmektedir.

Yıkama ve Giyme Dayanımı

5 yıkamadan sonra %100 Vortex ve %100 viskon ring ipliği ile elde edilen kumaşların karşılaştırılması.

Vortex’in ipliğinin yıkamadan kaynaklanan yıpranmaya karşı daha dayanıklı olduğu görülmektedir.

Pilling Dayanımı

Martindale test cihazında 2000 devirde boncuklanma değerleri

Grafiğe bakıldığında, vortex ipliğinin boncuklanma değerinin open end ve ringte üretilen viskon ipliğinin boncuklanmasından önemli derecede daha iyi olduğu görülmektedir.

Renk haslığı karşılaştırması

VORTEX ile örülen kumaşın renk değeri 100 yıkama sonunda 4 iken, open end viskon ipliği ile örülmüş kumaşın renk değeri 3 olmaktadır.

VORTEKS İPLİK EĞİRME” için 1 görüş

 1. yenal

  merhaba,
  vorteks eğirme metodu hangi içerikler için uygulanır ( pamuk , pamuk/polyester, viskon, polyviskon vb ) bilgi verebilirseniz sevinirim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir