VORTEX, RİNG VE OPEN END ARASINDAKİ FARKLAR

vortex uretim sema
Tarafından | 29 Şubat 2016

Ring iplik en yumuşak olanıdır, sırasıyla Vortex ve Open end iplikler gelir

İlk olarak en önemli fark, iplik numarası aralığındadır. Lauffenmühle’deki denemelerden çıkan sonuca göre, Nm 24’ün ideal numara olmadığı yerlerde bu aralık Nm 24 ve 85 arasındadır.

iplik egirme cesitleri

Değişik sistemlerle eğrilmiş iplik yüzey görüntüleri

Karışım ipliklere gelince; ring ipliklere kıyasla mukavemet farkı, %100 pamuk ipliklerle olanın oldukça altındadır; bir başka deyişle open-end ipliklerle karşılaştırıldığında Vortex iplikleri çok daha avantajlıdır. Hassas bir ayarla farkın daha da azaltılabileceği varsayılmaktadır.

Bu genel farkları değerlendirirken, Vortex ipliklerin öncelikle ring ipliklerin (karde ve penye ring ipliklerin her ikisinin) yerine kullanıldığı göz önüne alınlamalıdır (en azından şimdilik). Vortex, iplik üretiminde işgücü maliyetleri, altyapı ve yatırım maliyetinin düşüklüğü nedeniyle ring ipliklerin yerini alıyor. Ring ipliklere kıyasla tüm bir eğirme prosesi, fitil ve bobin makinaları elimine edilerek kısaltılıyor. %CV, tüylenme ve kalın yerleri ring ipliğinden daha iyidir.

İplik mukavemeti ring ipliğine nazaran %10-20 kadar düşük olmasına rağmen hava-jet ipliklerinde daha az zayıf noktalar vardır. Bu da kısa elyaf iplik üretminde daha az “makina” kullanılacağı anlamına geliyor.

Open-end iplikçiliğe kıyasla Vortex iplik üretiminde, çok fazla değişik rotor tipi, açıcı silindir, çıkış düzeleri, diskler gibi elemanlar yoktur. Optimum hammadde kullanımına henüz ulaşılmamıştır. Bununla birlikte ring iplikte olduğu gibi aynı pamuk karışımları ve poliester tipleri çalışılmaktadır.



Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir