YARA BANDI NEDİR

yara bandi
Tarafından | 5 Aralık 2016
Yara Bandı, vücut üzerinde yara olan yerlere yapıştırılarak yaraları korumak amacıyla özel olarak üretilmiş, üzerinde ilaç barındıran ve küçük şerit şeklinde hazırlanmış olan bir yara koruyucu banttır.

Yara bandında aranan özellikler

Yapışkan flasterli yara bantları yumuşak, bükülebilir ve yüksek emici özellikte olmalıdır. Nonwoven, bandın yaraya yapışmadığı ve temiz bir şekilde ayrılabildiği özel bir yapıya sahip olmalıdır. Viskon ve pamuk elyafları gerekli olan emici özelliği sağladıkları için ana madde olarak kullanılır. %20’nin üzerinde sentetik elyaf ilavesiyle hacimlilik sağlanmış olur.
Bandın yaraya yapışmasını önlemek için, boşluklu, absorbent olmayan ancak salgının yaradan absorbent tabakaya hızlı bir şekilde geçişini sağlayan bir tabakaya sahiptir. Salgı kururken, yara bölgesinin absorbent tabakaya yapışması gibi bir tehlike söz konusu değildir. Salgı, absorbent tabakadaki kanallar aracılığıyla taşınır ve bu bölge kurur. Bant ayrıldığında, yara ve absorbent materyalin arası kırılır ve yaranın yüzeyi zarar görmez. Pratik olarak, yapışkan olmayan yüzeyin delikli filmlerden veya sentetik elyaflardan yapılması gerekir. Ancak, dokuma veya örgü gibi klasik tekstiller, nonwoven yara bantları için örtücülüğü sağlayan ve absorbent tabakaya bağlanmayan sentetik elyaflardan yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir