EV TEKSTİLİNDE KUMAŞ SEÇİMİ

ev tekstili kumaslar
Tarafından | 5 Aralık 2016

Ev tekstilinde kullanılacak yere göre kumaş seçimi yapılır. Ayrıca kumaşın model özelliğine ve ürünün kullanım özelliklerine uygun olması da önemlidir. Ev tekstilinde doğal lifler ve yapay lifler ayrı ayrı ya da karışık olarak kullanılır. Özellikle döşemelik ve perdelik olarak kullanılacaklarsa sağlamlık ve leke tutmazlık, yanmazlık ve solmazlık vb. özelliklere göre kumaş seçilmelidir

Kumaş Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Ev tekstilinde genellikle en çok tercih edilen viskon, akrilik, pamuk, keten, polyester benzeri yapay hammaddelerdir. Son dönemde doğal hammaddelere geri dönüş söz konusudur.

 •  Üretilecek ev tekstilinin özelliğine göre kumaş seçiminde dikkat edilmesi gereken ölçütler:
  •  Kumaşın ham maddesi
  •  Desen
  •  Renk
  •  Kumaş eni
  •  Ürün için istenen ek özellikler (solmazlık, yanmazlık, leke tutmazlık, sağlamlık, su geçirmezlik vb.)

Enli kumaşlar; perde, yatak örtüsü, masa örtüsü, düz yatak çarşafları gibi dikişsiz tasarımlar için genellikle yeterli büyüklükte ve çeşitli boyutlarda üretilirler. Çift yüzlü kumaşlar, dantel, mefruşat tasarımlarının çoğuna uygundur. Bir kenar olarak kullanılabilme avantajı vardır. Örgü kumaşlarda, genellikle dikişi en aza indirecek genişliktedir, kenar baskısı gerektirmez. Ekose ve çizgililer, zaman kazandırıcı özellikler taşırlar; kesim, ölçüm ve işaretlemede kumaşın desen özelliğine dikkat edilmesi gerekir. Ev tekstilinde kullanacağımız kumaşları dikkatli seçmeliyiz. Ekonomik olmalı ve günün modasına uygun olmalıdır.

Ev Tekstilinde Ürünün Özelliklerine Göre Kumaş Seçimi

Yastıklarda Kumaş Seçimi: Dikimi kolay olmalı, ürün çeşidi geniş bir yelpazeye sahip olmalıdır.

Perdelerde Kumaş Seçimi: Dökümlü güneşe ve ışığa dayanıklı olmalıdır.

Mobilya Kılıflarında Kumaş Seçimi: Sürtünmeye karşı dayanıklı ve esnek kumaşlar seçilmelidir. Ayrıca kir tutmamalı ve kolay temizlenebilir olmalıdır.

banyo-takimlariYatak Örtülerinde ve Pikelerde Kumaş Seçimi:Pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Üzeri süslü, nakışlı, güpürlü, saten tarzı kumaşlar da yatak örtülerinde süs amaçlı olarak tercih edilmektedir.

Masa Örtülerinde Kumaş Seçimi: Kolay kir ve leke tutmayan, ütüye elverişli, günün modasına uygun, kullanım yerine göre seçilmelidir.

Nevresim Takımlarında Kumaş Seçimi: Pamuklu, teri emen, kolay ütülenebilen hijyenik kumaşlar seçilmelidir.

Banyo Takımlarında Kumaş Seçimi: Suyu emen yada su geçirmez, rahat kullanılabilen, hijyenik ve havlı kumaşlar seçilmelidir

Modele Göre Kumaş Seçimi

Yastık ve Minderlerde Kumaş Seçimi: Kullanım alanı en geniş ev tekstili ürünüdür. Aranılan kullanım özellikleri insan sağlığı için önemlidir. Kullanılan kumaş ham madde bakımından sınırlandırılır. Küçük bir yüzeye sahip olmasından dolayı küçük desenli ve düz kumaşlar kullanılır. Dikişi basit ve aksesuar işlemi en fazla olan ev tekstili ürünüdür.

Perdelerde Kumaş Seçimi: Kullanım alanı sadece pencere ile sınırlıdır. Kullanım özellikleri daha ziyade estetikle ilgilidir. Kullanılan kumaşa hammadde bakımından sınırlandırma getirmez ve büyük bir yüzeye sahip olmasından dolayı büyük desenli kumaşları kullanılabilme olanağını verir. Dikişi büyük bir yüzeye sahip olmasından ve pencere ölçülerine uyması gerektiğinden dolayı zordur. Belli sınırlarda aksesuar işlemi uygulanabilir.

Mobilya Kılıflarında Kumaş Seçimi: Mukavemet ve sürtünme dayanımı ile ilgili kullanım özellikleri aranır. Kumaş hammadde bakımından sınırlandırılmaz. Geniş yüzeyli olduğundan büyük motifli kumaşlar kullanılabilir. Şayet kılıf esnek değilse mobilyaya tam oturması gerektiğinden dikişi zordur. Sınırlı bir aksesuara sahiptir.

nevresim-takimiYatak Örtülerinde Kumaş Seçimi :Daha ziyade insan sağlığı ile ilgili özellikler aranır. Kumaş hammadde bakımından sınırlıdır. Dikişi zordur, aksesuar işlemleri ise fazladır.

Nevresim Takımlarında Kumaş Seçimi : Teri emen, insan sağlığına zarar vermeyen, günün modasına göre renk ve desen özelliği olan genellikle kombine desenlerden oluşan, ölçüleri belli standartlara göre yapılan dikişi kolay, aksesuar işlemleri de fazladır.

Banyo Takımlarında Kumaş Seçimi:  Suyu hemen emen, hafif, günün moda trendlerine uygun renk ve model özelliği olan hiyenik ve sentetik, havlu, örgü vb. kumaş türleri kullanılır.

Masa Örtüleri ve Peçetelerde Kumaş Seçimi: Daha çok kolay temizlenebilirlik ve estetik ile ilgili kullanım özellikleri gerektirir. Kumaş ham madde bakımından sınırlandırılmaz. Büyük desenli ve küçük desenli kumaşların kullanımına olanak sağlar. Yemek takımı ile uyumlu pastel renkler tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir