YÜN KAZAKLAR NASIL YIKANIR

Yun kazak yikama
Tarafından | 15 Mayıs 2018

Yumuşacık, sıcak ve rahat; soğuk havalarda yün kazakların yerini hiçbir şey tutmaz. Ancak yıkaması söz konusu olduğunda, en kötü biten hikayeler de genellikle yünle ilgilidir. Örneğin tek bir yanlış yıkamayla küçülerek babadan oğula geçen yün kazaklar gibi… Ya da hatalı yıkanan bazı yün kazaklar o kadar çok tüylenir ve tiftiklenir ki yepyeniyken eski gibi görünebilirler.

Ancak yün kazak yıkamanın da güvenli yöntemleri vardır. Üstelik ister makinede ister elde yıkamak için. Bunları aklınızda bulundurarak, çamaşırlarınızı makineden çıkardığınızda kötü sürprizlerle karşılaşmaktan kaçınabilirsiniz.

Yün kazak yıkamanın ilk kuralı, enzim içeren deterjan kullanmamaktır.

Biyolojik olarak adlandırılan bu deterjanlar, protein bazlı olan kan, ter, yemek gibi zorlu lekeleri adeta sindiren enzimlere sahiptir. Ancak yün lifleri de protein bazlı olduklarından deterjan, kazağınızı lekenin kendisinden ayırt edemez ve giysiye zarar verir. Dolayısıyla yün kıyafetler için uygun bir deterjan kullanmanız önerilir.

Yun kazaklar

Yünlü Kazak Nasıl Yıkanır?

Öncelikle yünlü kıyafetinizin etiketini kontrol edin. Bazı kazaklar çamaşır makinesinde yıkamak için uygunken, bazıları değildir. Makinede yıkanabilenler için şu adımları uygulayın:

  1. Makineyi yünlüler programına ayarlayın. Adı yünlüler, ipekler ya da hassas kıyafetler olabilecek bu programların su sıcaklığı ve devir sayısı düşüktür. Eğer makinenin devrini ayrı olarak ayarlamanız gerekiyorsa, devir sayısını düşük tutun. Bu sayede yünlülerin zarar görmesini önlersiniz.
  2. Yün kazaklar için özel olarak geliştirilmiş bir deterjan tercih edin. Bu deterjanlar, narin kıyafetlerin liflerine zarar vermezler.
  3. Eğer sıkma kısmını tamamen atlarsanız, makineden çıkan kazaklarınızı burmadan, hafifçe sıkarak kurutun. Kuru bir havlunun üstüne serip, ikisini rulo şeklinde sararak da fazla suyunu alabilirsiniz.
  4. Yünlüleri asarak değil, sererek kurutun. Islak yün ağır olduğundan, astığınızda esneyerek şeklini kaybedebilir.

Kazaklar Nasil Yikanir

Elde yün kazaklar nasıl yıkanmalı diye sorduğunuzda, ilk önce giysinizin iç etiketini okuyun ve belirtilen yıkama talimatlarına uygun olarak işlem yaptığınızdan emin olun. Deterjanı kumaşa doğrudan uygulamadan önce giysinizin gözükmeyen bir yerinde mutlaka deneyin. Böylece giysinin rengini etkileyip etkilemediğini görebilirsiniz. Sonrasında şu adımları takip edin:

  1. Leğeni ılık suyla doldurun ve yünlülere özel deterjanı ekleyin. Doğru dozaj için ambalajına bakabilirsiniz.
  2. Yün kazağı leğene bastırın ve nazikçe suyun içinde döndürün. Özellikle lekeli veya kötü kokan bir kısım varsa, oraya odaklanın. Gerekirse buraya ayrı olarak bir damla deterjan damlatabilirsiniz.
  3. Kazağı ılık suyla iyice durulayın ve hafifçe sıkarak ekstra suyunu alın. Yıkadığınız yün kazağı burmaktan kaçının çünkü bu işlem liflerine zarar verecektir. Yine temiz bir havlunun içine rulo şeklinde sararak, ekstra suyu alabilirsiniz.
  4. Yün kazağınızı sererek kurutun. Bu işlem için yere temiz bir havlu koyup, kazağınızı da üstüne serebilirsiniz.

Yünlü kazak nasıl yıkanır dediğinizde, yapmanız gerekenler işte bu kadar basittir. Yünlü battaniyeler, kazaklar ve diğer yünlüler için aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz bazı ipuçlarını bu yazıya göz atarak keşfedin. Artık yıkarken yapabileceğiniz hatalar konusunda endişelenmeden, sıcak ve rahat yün kazağınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir