AÇIK EN SANFOR

acil en sanfor
Tarafından | 4 Mayıs 2016

Sanfor işleminin amacı, kumaşın en-boy stabilitesini sağlamak(kumaşı birçok yıkamadan sonra alacağı şekle sokmak),tuşe vermek ve buruşuklukları açarak ütülemektir. Kumaş geçiş hızı,nemlilik değişken değerlerdir. (Hız, kumaşın cinsine göre ayarlanmakta olup 15- 60m/dk arasında değişmektedir. Makinede kumaş çözgü yönünde %15’e kadar çektirilebildiğinden, makineden çıkan kumaş miktarı da makineye giren kumaş miktarından o kadar kısa olmaktadır.)

Sanfora giren kumaş buhar verilerek (yada sprey sistemi ile su verilerek) nemlendirilir,ısının blanketle çelik silindir arasındaki hız farkı ve baskının etkisiyle boydan çekmezliği sağlanır. Ardından keçe ve çelik silindir arasından geçirilerek ütü etkisi kazandırılır. Kumaş,özel sanfor arabalarına indirilerek kumaşın tekrar buruşması önlenir. Boydan çekmezlik verilirken nem etkisiyle şişip kayganlaşan lifler birbiri üzerinden daha rahat hareket ederek çözgü ipliğinin çapını arttırır. Bunun sonucunda çözgü ipliği kısalır,atkı ipliğinin ise aldığı yol artar ve en düşer.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, işlem sırasında çektirme miktarının doğru hesaplanmasıdır. Sanfor sonucu gereğinden fazla çekilen kumaşlar bu sefer de yıkandıktan sonra esner. Bu nedenle bir kumaşı sanfor işlemine almak için atkı-çözgü yönündeki esneme miktarının %1’den az olması gerekir. Güvenli bir çalışma yöntemi,kumaştan alınacak boyutları belli bir numuneyi birkaç kez yıkayarak, kumaşın atkıçözgü yönündeki çekme miktarları belirlendikten sonra sanfordaki çektirmeyi de bu sonuca göre ayarlamaktır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir