DERİ AYAKKABIYA UYGULANAN YÜZEY İŞLEMLERİ

deri ayakkabi bakimi
Tarafından | 19 Ağustos 2018

Finisaj Yüzey İşleminde Kullanılan Malzemeler

Süet Nubuk Canlandırıcı

Pistole ile uygulanır. Açık renklerde deri renginin koyulaşmaması için 1/1 oranında su ilave edilerek kullanılır. Deriye %50 oranında su geçirmezlik özelliği kazandırılır. Uygulama sonucunda deriye çok iyi canlılık verir.

Deri Yumuşatıcı

Sert deriye esneklik vermesi için kullanılan bir malzemedir. Deriler saya hâlindeyken süet tarafına (iç tarafına) uygulanır. Pistole ile uygulanması tavsiye edilir. Pistole bulunmayan durumlarda sünger ile de sürülebilir Montadan 10–15 dakika önce tatbik edilmesi tavsiye edilmektedir.

Parlak Deri Kremi

Kendiliğinden parlayan, çabuk kuruyan vaks ve reçine bazlı krem boyadır. Süet, nubuk, rugan, pull up ve crazy deriler haricindeki tüm deriler için kullanılır. Ayakkabı ve deri eşyalar boyanır, parlatır, besler, yeniler ve canlılık verir. El izlerini yok eder, istenmeyen çizgileri kapatır. Ayrıca parlatma gerektirmediği için yüksek miktarda üretimler için işçilik ve zamandan tasarruf sağlatan ideal bir finisaj malzemesidir.

Mat Deri Kremi

Rugan, suni deri ve süet nubuk hariç, her türlü deriden mamul ayakkabı, bot, çizme, terlik gibi eşyaları boyanması ve parlatılması için kullanılır. Doğal vaks ile yağ esaslı olduğu için derinin nefes almasını sağlar, su geçirmesini önler. Yeni deriye sürülüp fırçalandığı takdirde tuşeli (doğal) görünüm kazandırır. Eskimiş yüzlü ayakkabı derilerini yeniler.

Ökçe Dolgu Boyası

Ahşap, MDF ve salpa ökçelerin ve piyantanın, istenilen renge boyanması için kullanılan ve sudan etkilenmeyen bir boyadır. Sünger veya fırça ile uygulanır. Çok hızlı kuruyarak seri üretimde kolaylık ve zaman tasarrufu sağlar.

Kösele

Alt Boyası Kösele tabanların istenilen renklerde boyanabilmesi amacıyla hazırlanmış boyadır. Klasik renkler dışında isteğe bağlı özel renklerde üretilmektedir. Uygulandıktan sonra herhangi bir zemine boya vermesi söz konusu değildir. Pistole yöntemi ile uygulamaya tabii tutulurlar.

Vardola Boyası

Salpa üzerine uygulanan, kırılma ve çatlama yapmayan sudan etkilenmeyen bir boyadır. Pistole ile uygulanması tavsiye edilir. Çabuk kuruma özelliğinden dolayı seri üretimler için tercih edilir.

Sabit Deri Boyası

Doğal deriden mamul her türlü mont, giyim eşyası, mobilya ve aksesuar malzemelerinin boyanmasında kullanılır. Örtücüdür, kırılma yapmaz, deriyi sertleştirmez. Yıpranmış kısımları yenilemek amacıyla da kullanılır.

Kenar Boyası

Deri eşya ve köselelerin imalat esnasındaki birleştirme noktalarını istenilen renkte kapatmak için kullanılan, mat görünüm veren bir boyadır. Üstün kapatma ve çabuk kuruma özelliğinden dolayı seri üretimler için tercih edilir. Sudan etkilenmez sünger ile uygulanır.

Alev Kremi

Deriyi besleme özelliği olan ve cilde dolgu yapan bir kremdir. Tüm deri çeşitlerinde ütüden önce, kalıpta sürülür. Isı etkisiyle deriye işleyerek kırışıklığı giderir, boşlukları doldurur. Alev sırasında deriyi ve dikişleri yanmaktan korur. Sünger yardımıyla sürülür. İşlem sonunda pamuklu fırçayla parlatılır. Doğal ve canlı bir görünüm elde edilir. Daha parlak bir görünüm istenirse sıvı parlatıcı kullanılabilir.

Yüzey İşlemleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Yüzey işlemi esnasında kullanılan malzemelerin uygulama talimatlarına uyulmalıdır.
  • Çalışma ortamının kullanılan malzemelerin yanıcı ve zehirleyici özelliği olması nedeniyle havadar olmasına dikkat edilmelidir.
  • Çalışma esnasında kullanılan kimyasal maddeler yanıcı ortamlardan uzak tutulmalıdır.
  • Çalışma ortamının temiz ve tozsuz bir ortam olmasına dikkat edilmelidir.
  • Uygulama sonucu kontroller yapılıp, hata ve eksikler düzeltilmelidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir