ECOVERO VİSKON

Tarafından | 29 Ağustos 2018

Tekstil elyafları üreticisi Lenzing, endüstrideki en düşük çevresel etkiye sahip, çevre dostu viskon ürettiğini duyurdu.

Sürdürülebilirlik yolunda bir kilometre taşı olacağı söylenen yeni nesil elyafın EcoVero adlı olduğu açıklandı. Firma bu önemli gelişmeyi şu cümlelerle duyurdu.  “Tüketicilerin çevre bilinci, son on yılda, moda ve tekstil endüstrisinde istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Tekstil tüketiminin 2025 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor ve endüstri, endişe verici derecede karbon ayak izine karşı daha sürdürülebilir çözümler arıyor. Lenzing bu bilinçle çevre dostu hammaddelerin geliştirilmesi için çalışıyor. EcoVero bu çabanın eseri.”

Lenzing viskoz üretimi sırasında sıkı çevre standartlarını uygular ve çevre dostu üretim sürecini gerçekleştirmek için 1 yılda milyonlarca dolar yatırım yaptı. EcoVero lifleri, Lenzing’e göre, FSC gibi endüstri lideri dernekler tarafından onaylanan sürdürülebilir ormancılık plantasyonlarından gelen, doğal ve yenilenebilir bir hammadde olan ahşaptan üretilmektedir.

Lenzing, sürdürülebilir bir viskozda yeni bir endüstri standardı belirleyen EcoVero liflerini üç sütuna dayanarak daha sürdürülebilir viskoz için bu karşılanmamış piyasa ihtiyacını ele aldığını söylüyor: sürdürülebilir ağaç kaynaklarının (FSC veya PEFC sertifikalı) kullanımı, ekolojik üretim süreci (önemli ölçüde) Son üründe EcoVero lifleri tanımlayarak, daha düşük emisyonlar ve geleneksel viskozdan daha fazla su etkisi) ve tam tedarik zinciri şeffaflığı.

Çevreye Duyarlı Viskon Elyaf

Çevreye duyarlı moda perakendecilerini sevindirecek haber Lenzing’den geldi. Sürdürülebilirlik projelerine profesyonel yaklaşımı ile bilinen Lenzing, ‘Eco-Vero’ markalı viskon elyafları ile sektöre yenilik katmaya devam ediyor. Lenzing firma yetkilileri ekolojik yenilikleri bünyelerine kattıklarını ifade ederek konuya ilişkin; “Toplumun çevre bilinci son on yılda, özellikle moda ve tekstil endüstrisinde istikrarlı bir şekilde büyüme gösteriyor. Tüketiciler bugün, sorumlu perakendecilerin ve markaların tedarik zincirlerini bilmesini ve ürün kaynaklarını izleyebilmesini bekliyor. Bu artan tüketici taleplerini karşılamak için endüstri, endişeyle sürdürülebilir ve şeffaf tedarik zinciri çözümleri arayışına geçiyor” açıklamasında bulunuyorlar.

Ekolojik yenilikleri ise şöyle özetleyebiliriz: Lenzing EcoVero lifleri ile Lenzing çevre dostu ve izlenebilir viskoz elyafları piyasaya sürdü. Özel üretim sistemi Lenzing’in tekstil işleme ve dönüştürme adımlarının tamamlanmasından uzun süre sonra nihai üründeki Lenzing EcoVero liflerini tanımlamasını sağlamak için tasarlandı. Orijinal elyafları kolayca doğrulama yeteneği, perakendecilerin ve markaların, sadece genel bir viskoz değil, aslında Lenzing’in eko-sorumlu viskoz elyaflarını içerdiğinden emin olabileceği anlamına geliyor. Sürdürülebilirliğini geliştirmek adına yaptığı çalışmalara yeni ölçütler belirleyen firma, viskon üretimi sırasında sıkı çevre standartlarını uyguluyor. Lenzing’in EcoVero liflerinin yapıldığı viskoz üretim alanları, dünyanın önde gelen bir çevre üretim standardı olan AB Ecolabel’in sıkı kurallarına uygun olmasıyla öne çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir