EKRU NE RENK?

ekru
Tarafından | 14 Şubat 2023

Ekru kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimeler arasında bulunmaktadır. Özellikle renkler kullanıldığında ekru rengi çeşitli eşyaların rengini tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. Ekru ne demektir? Ekru kelimesi nerelerde kullanılır sizlerle paylaşıyoruz.

Ekru rengi aynı zamanda; krem, fildişi, gri ve sarıya dönük bir kırık beyaz olarak da tanımlanmaktadır.  Bu kadar çok renge yakın olmasından dolayı kafa karışıklığına yol açabilir. Ekru renk; #cdb891 hex kodu ile webde, modada ise #f3dfca pantone kodu ile tanımlanır.

ekru kodu

ekru hex kodu

Genel olarak ekru rengi, İngilizce’de ‘ağartılmamış’ anlamına gelen Fransızca ‘ecru’ kelimesinden kaynaklanan ağartılmamış keten rengi olarak tanımlanır.

Ekru rengi tekstilde; renksiz anlamına da gelir yani boyanmamış, ağartılmamış ham iplik veya kumaşlar ekru olarak adlandırılır, örneğin halının uçlarından sarkan beyazımsı iplikler ekru renkli veya ekru rengindedir denilebilir.

Ekru Krem ​​mi, Beyaz mı?

ekru kodu pantone

ekru pantone kodu

Ekru, beyazdan çok kreme daha yakındır, ancak sarı ve gri alt tonları onu kremden daha koyu yapar ve sonuç olarak bej gibi bir gölgeye benzer.

Bir alana ince bir renk ve derinlik hissi katmak istiyorsanız, ekru rengi harika bir kirli beyaz alternatifi olabilir; bu, bir odayı daha sıcak ve rahat ama yine de hafif ve parlak hissettirmek için idealdir.

Ekru Rengin Psikolojik Etkisi

Ekru rengi yumuşak renklerden birisidir. Gündelik hayatta hem elbiselerde hem de evlerimizde yaygın kullanımda olan ekru, risk taşımayan ve modası hiç geçmeyen bir renktir. Psikolojik olarak huzur veren ve sakinleştirici etkisi vardır. Beyaza oranla daha az kir gösterir ve diğer renklerle daha rahat kombinlenir.

ekru dekor

Ekru dekor ev

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir