Etiket Arşivi: Bindallı nedir

BİNDALLI KIYAFETİ TANIMI VE TARİHÇESİ

Tarafından | 26 Nisan 2022

Türk dil kurumu sözlüğünde bindallı: Çoğunlukla mor kadife üzerine, sırma ile kabartma dal, yaprak, çiçek işlenmiş örtü veya giysi olarak tanımlanmaktadır. Bindallının; ‘eski bir kumaş adı; ipekli kumaşların, kadifelerin üzerleri kılaptan ile iri yapraklar ve dallar işlenmiş olanlarıdır’ şeklinde başka tanımı da mevcuttur. Bindallı, dokunduktan sonra üzerine sırma ya da simle dival tekniğinde serpme, dal,… Devamını oku »

BİNDALLI KIYAFETİ TARİHÇESİ

Tarafından | 5 Aralık 2019

Bindallı’nın tanımı: Kadife ya da atlas kumaş üstüne, sırma, kılaptan ya da sim ile, serpme dal, yaprak, çiçek motifleri işleyerek elde edilen işlemeli kumaşlara bindallı adı verilir. Bunlar için genellikle, koyu kırmızı, mor, lacivert ve benzeri koyu renkli kumaşlar seçilir. Gelinlik, önemli günlerde giyilen özel kıyafetler ve örtü yapımında kullanılan bindallının kültürümüzde önemli bir yeri… Devamını oku »

KINA GECESİ AKSESUARLARI

Tarafından | 1 Temmuz 2018

Kına Süsleme Kına gecesinin en çok talep gören malzemelerinden biri de kına çeşitleridir. Bir nevi kına gecesine davetiye özelliği taşımaktadır. Birçok türü olup hepsinin kendine has ayrı bir görselliği vardır. Kına gecelerinde tercih edilen modellerden bazıları; kutulu kına, gelin damat figürlü kına, güllü kına, oje aksesuarlı kına, tırnak törpüsü aksesuarlı kına, keseli kına vb.dir. Kına… Devamını oku »