Etiket Arşivi: Eski zaman kıyafetleri

ANTİK MISIR KIYAFETLERİ (M.Ö. 3000-30)

Tarafından | 10 Aralık 2021

Yapılan araştırmalarda modanın; tarih öncesi çağlara kadar uzandığı görülmektedir. Zaman içerisinde insanlığın gelişimi ile moda da değişmiş ve gelişmiştir. İlk çağlarda çıplak olarak dolaşan, daha sonra avladıkları hayvanların deri ve postlarını doğal halleriyle vücutların saran insanlar, zaman içerisinde deriyi işleyerek daha farklı biçimlerde kullanarak vücutlarını sararak giymişlerdir. İlkel zamanlarda kullanılan kürk, deri, çeşitli kemikler ve… Devamını oku »

SAVAİ (SEVAİ) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 21 Kasım 2021

Savaî: İpek ve klaptanla dokunmuş, 18. yy. ikinci yarısına ait, ipekli kumaş cinsidir. Kumaşın deseni serpme veya sıra ile bazen de geometrik şema içinde dizilmiş ufak dallı ve yapraklı çiçeklerden oluşan bir bezeme gösterir. İnce metal tel sadece çiçeklerde kullanılmıştır. Bu işlem dokuma sırasında, tezgâh üzerinde her çiçek için ayrı ayrı yapıldığından çok zaman almaktadır.… Devamını oku »

SERENK KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 19 Kasım 2021

Serenk kumaş, 15. yüzyılın ikinci yarısından itibaren görülen ve ipekle dokunan bu kumaşın motiflerinde sırma ve altın tel yerine sarı ipek kullanılmıştır. Genellikle güvez renk (bordo)  zeminde kendinden desenli süslemeler yer alır. Çiçeklerindeki verevine çizgiler kumaşa işlenmiş hissini vermektedir. Serenk, üç renkle dokunmuş kumaş anlamına gelir. Çiçekli olanlarına serenk adı verilirken, beneklisine şahbenek, düz olanına… Devamını oku »