Etiket Arşivi: Güç Tutuşurluk Kimyasalları

GÜÇ TUTUŞURLUK SAĞLAYAN MADDELER

Tarafından | 18 Eylül 2018

Güç Tutuşurluk Sağlayan Maddelerin Etki Mekanizması Tekstillerin yanma döngüsünü kırmak için birçok yol denenmiştir. Bu yollardan bir tanesi güçlü endotermik reaksiyonlar sonucu termal olarak ayrışabilen materyalleri lifin içerisinde kullanmaktır. Eğer bu reaksiyonlar sonucu yeterli ısı absorplanabilinirse, lifin piroliz sıcaklığına ulaşılmamış olacak ve yanma gerçekleşmeyecektir. Bu metoda örnek olarak aliminyumhidroksit, aliminyumtrihidrat ve kalsiyumkarbonat verilebilir. Diğer bir… Devamını oku »

GÜÇ TUTUŞUR KUMAŞLARIN ELDESİ

Tarafından | 16 Eylül 2018

Yanmaya dirençli kumaş üretebilmek için çeşitli yöntemler söz mevzusudur. Bunlar; 1.Yapısı itibariyle güç tutuşur liflerin kullanılması (karbon, asbest, cam, polibenzimidazol (PBI), fenolik, kyrol, polifenilensulfur (PPS), aramid ve basofil lifleri benzer biçimde) Güç Tutuşur Lif Eldesi Liflerin kopolimerizasyon ve kimyasal modifikasyon ile yapılarının değiştirilmesi Kimyasal modifikasyon, polimerin bazı kimyasallarla reaksiyona girerek güç tutuşan ürüne dönüşmesi olarak… Devamını oku »

GÜÇ TUTUŞURLUK BİTİM İŞLEMLERİ

Tarafından | 1 Aralık 2016

GÜÇ TUTUŞURLUK VE TUTUM VERME Güç tutuşurluk apresi tekstil üretiminde yaygın olarak kullanılan bir apre değildir. Genellikle yanma riski olan kumaşlara uygulanan özel bir apredir. Güç tutuşurluk apresi uygulanan tekstil malzemeleri Ev tekstilinde, yatak, perde ve döşemelik kumaşlara, Eğlence sektöründe sinema, tiyatro dekor ve perdelerine, gazino ve eğlence mekânlarının iç dekorasyonunda kullanılan kumaşlara, İş kıyafeti… Devamını oku »