Etiket Arşivi: İplik Çeşitleri

ÜRETİM YÖNTEMLERİNE GÖRE İPLİK ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 22 Eylül 2017

Çekim işlemi uygulanmış, istenilen ölçülere getirilmiş, isteğe bağlı büküm ve kat verilmiş, kullanıma hazır biçimde işlenmiş lif topluluğuna ”iplik ”denir. Kesik Elyaf İplikleri Hammaddeleri pamuk veya kesik elyaf polyesterdir. Belirli boyda kesilmiş elyafların birlikte eğilip bükülmesiyle üretilirler. Sonsuz Êlyaf İplikler Sonsuz elyaf iplikler % 100 yapay elyaftan üretilirler. Bu iplikle ağır şartlara maruz kalacak materyallerin… Devamını oku »

İPLİK ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 5 Mayıs 2017

Karde Ring Pamuk İpliği Karde ring pamuk iplikleri, penye pamuk iplik üretimine göre daha kısa pamuk elyafından üretilmiş, tarama işlemi yapılmamış pamuk ipliğidir. karde ring iplikleri penye ipliklerine göre daha düşük kalitelidir. Bu iplikler düzgünsüz ve pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Dokuma ve örme sektöründe kullanılan bu ipliklerin bükümü triko için düşük, dokuma için daha yüksek… Devamını oku »

DİKİŞ İPLİĞİNİN TANIMI VE SEÇİMİ

Tarafından | 24 Haziran 2016

Dikiş ipliği: Yeterli bir görünüş ve performans sağlamak için birleştirileceği giysi parçası ve dikileceği kumaşa en uygun iplik çeşididir. Giysilerin güncelliği ve işlevi dikiş tekniklerini belirlemektedir. Bunun için dikişlerin niteliği özel bir öneme sahiptir. Bunu ise dikiş ipliği belirlemektedir. Seçimde dikişteki ipliğin davranışı önceliğe sahip olsa da makinede ki dikim işlemi sırasında iplik üzerinde yapılacak… Devamını oku »

TEKSTİL LİFLERİ SINIFLANDIRILMASI

Tarafından | 4 Mayıs 2016

I. DOĞAL LİFLER A. Bitkisel Lifler 1. Tohum Lifleri: Pamuk v.b. 2. Sak Lifleri: Keten, kenevir, v.b. 3. Yaprak lifleri: Sisal, abaka, v.b. 4. Meyve lifleri: Kapok, hindistan cevizi v.b. B. Hayvansal Lifler 1. Deri Lifleri: a. Yün (Koyun) Lifleri b. Spesiyal Lifler – Keçi soyuna ait hayvanlardan elde edilenler: Tiftik, kaşmir, v.b. – Deve… Devamını oku »