Etiket Arşivi: İplik nedir

İPLİK NEDİR

Tarafından | 29 Kasım 2017

İplik Nedir? İplik Neden Yapılır? İplik, belli bir kütleyi oluşturacak şekilde çeşitli liflerin ve elyaf demetlerinin bir araya getirilerek aralarındaki bağlantının büküm verilerek güçlendirilmesi ile oluşan ince uzun bir tekstil ürünüdür. İplik, çok çeşitli farklı liflerden yapılabilir. Bu hem doğal hem de sentetik elyafları içerir. En yaygın bitki lifi pamuktur, ancak bambu gibi diğer doğal… Devamını oku »

İPLİĞİN TANIMI, ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 23 Mart 2017

İplik, Çekim işlemi uygulanmış, istenilen ölçülere getirilmiş, isteğe bağlı büküm ve kat verilmiş, kullanıma hazır biçimde işlenmiş lif topluluğuna ”iplik ”denir. Ham maddelerine göre (pamuk, yün, vb.), yapılarına göre (fantezi, katlı, krep,vb.) kullanım yerlerine göre (dikiş ipliği, örme iplik,vb.) iplik çeşitleri üç gruba ayrılır. İplik Eğirme Eğirme, kısa liflerin yada flamentlerin (kesiksiz liflerin) bükülmesine denir.… Devamını oku »

DİKİŞ İPLİĞİNİN TANIMI VE SEÇİMİ

Tarafından | 24 Haziran 2016

Dikiş ipliği: Yeterli bir görünüş ve performans sağlamak için birleştirileceği giysi parçası ve dikileceği kumaşa en uygun iplik çeşididir. Giysilerin güncelliği ve işlevi dikiş tekniklerini belirlemektedir. Bunun için dikişlerin niteliği özel bir öneme sahiptir. Bunu ise dikiş ipliği belirlemektedir. Seçimde dikişteki ipliğin davranışı önceliğe sahip olsa da makinede ki dikim işlemi sırasında iplik üzerinde yapılacak… Devamını oku »