Etiket Arşivi: Kilim Dokuma Nedir

GELENEKSEL TÜRK DOKUMA SANATLARI

Tarafından | 6 Ocak 2018

Dokumanın Tanımı Dokuma;eğirme veya başka yollarla iplik hâline sokulabilir her cins ham maddeden imal edilmiş olan, dokunan, örülen veya bu sistemlerin dışında sadece elyafı birbirine değişik metotlarla tutturarak bir bütün meydana getirme yoluyla elde edilmiş bez, kumaş, triko, döşemelik, halı, kilim, cicim, zili, sumak, battaniye, keçe vb.dir. Çeşitli el tezgâhlarında, iki veya daha çok iplik… Devamını oku »

ANADOLU`DA KİLİM

Tarafından | 18 Mayıs 2017

Tarihte Kilim Bu güzellikteki kilimler aynı zamanda barış ve savaş dönemlerinde Avrupa ülkeleriyle ilişkileri pekiştirmek adına kral ve kraliçelere, ordu komutanlarına hediye olarak da yollanmıştır. 14. yüzyıl sonlarına doğru bu kilimler Avrupa evlerine, kiliselerine ve şatolarına girmeye başlamıştır. 14-16. yüzyıllar süresince Türk kilim tasarımları Holbein, Lotto, Memling ve Van Eyck gibi Avrupalı birçok ünlü sanatçının… Devamını oku »

HALI & KİLİM DOKUMA

Tarafından | 14 Kasım 2016

Halı Dokuma, yaşantımızda ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli yer tutmaktadır. Türk toplumunda ve doğu ülkelerindeki ev dekorasyonunda halı başlıca unsurlardandır. Elde halı dokumak sabır, dikkat ve kabiliyet işidir. Halı tezgahlarda ya da halıcılıkta sarma tezgâh adı verilen ge­lişmiş dikey tezgâhlarda dokunur Yatay tezgâhta ya da küçük parçaların dokunmasında ve dokumacılık eğitiminde kullanılan çerçeve tezgâh’ta da… Devamını oku »

DOKUMACILIK GENEL BİLGİLER

Tarafından | 12 Mayıs 2016

Dokumacılık Terimleri Dokuma: Çözgü ile atkı iplerinin belirli bir düzen içerisinde, birbirlerinin altından ve üstünden geçirilmesiyle elde edilen ürünlerdir.Örgü: Yün, ipek, pamuk vb. ipliklerin özel şiş, tığ, iğne, mekik gibi araçlarla yapılmış ilmeklerinin, bir araya getirilmesi ile yüzey oluşturulma işlemidir. Çözgü: Dokumada boy ipliklerini oluşturan, çözgü ipliklerinin içerisinden geçtiği, sağlamlığı sağlayan iplerdir. Atkı: Dokumanın en… Devamını oku »