Etiket Arşivi: Halı Dokuma Nedir Kısa Bilgi

GELENEKSEL TÜRK DOKUMA SANATLARI

Tarafından | 6 Ocak 2018

Dokumanın Tanımı Dokuma;eğirme veya başka yollarla iplik hâline sokulabilir her cins ham maddeden imal edilmiş olan, dokunan, örülen veya bu sistemlerin dışında sadece elyafı birbirine değişik metotlarla tutturarak bir bütün meydana getirme yoluyla elde edilmiş bez, kumaş, triko, döşemelik, halı, kilim, cicim, zili, sumak, battaniye, keçe vb.dir. Çeşitli el tezgâhlarında, iki veya daha çok iplik… Devamını oku »

HALI DOKUMA HAKKINDA BİLGİLER

Tarafından | 21 Kasım 2017

Birden fazla katlanmış ve bükülmüş ipliklerin yan yana sıralanması ile meydana getirilen çözgünün her biri çift teline, ipek, yün gibi ipliklerden ilme yapılarak sıra oluşturulması ve enine iki sıra atkı atılıp sıkıştırılarak aynı yükseklikte veya yer yer farklı yükseklikte kabartmalı olarak kesilmiş havlı yüzlü dokumalara halı denir. Halının iskeletini, temelini ise çözgü oluşturur. Halı tezgâhının… Devamını oku »

HALI & KİLİM DOKUMA

Tarafından | 14 Kasım 2016

Halı Dokuma, yaşantımızda ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli yer tutmaktadır. Türk toplumunda ve doğu ülkelerindeki ev dekorasyonunda halı başlıca unsurlardandır. Elde halı dokumak sabır, dikkat ve kabiliyet işidir. Halı tezgahlarda ya da halıcılıkta sarma tezgâh adı verilen ge­lişmiş dikey tezgâhlarda dokunur Yatay tezgâhta ya da küçük parçaların dokunmasında ve dokumacılık eğitiminde kullanılan çerçeve tezgâh’ta da… Devamını oku »

DOKUMACILIK GENEL BİLGİLER

Tarafından | 12 Mayıs 2016

Dokumacılık Terimleri Dokuma: Çözgü ile atkı iplerinin belirli bir düzen içerisinde, birbirlerinin altından ve üstünden geçirilmesiyle elde edilen ürünlerdir.Örgü: Yün, ipek, pamuk vb. ipliklerin özel şiş, tığ, iğne, mekik gibi araçlarla yapılmış ilmeklerinin, bir araya getirilmesi ile yüzey oluşturulma işlemidir. Çözgü: Dokumada boy ipliklerini oluşturan, çözgü ipliklerinin içerisinden geçtiği, sağlamlığı sağlayan iplerdir. Atkı: Dokumanın en… Devamını oku »