Etiket Arşivi: Kumaş Nasıl Kesilir?

MODERN KUMAŞ KESİM OTOMATLARI

Tarafından | 19 Nisan 2017

Modern Kesim Otomatları, 1970’li yıllarda başlayan araştırmalar sonucunda geliştirilmiş olan nümerik kontrollü kesim makinalarıdır. CAD sisteminde hazırlanan kesim planı bilgileri kesici kafaya iletilir. Bu kesici, altına serilmiş olan yüzeylerin üzerinde hareket ederek onları keser. Genel çerçevesi içinde sistemin avantajları: Hızlı ve hassas kesim sağlar. Klasik sistemlere göre 3 – 8 kat daha hızlı kesim yapılabilmektedir.… Devamını oku »

YÖNSÜZ KUMAŞLARDA PASTAL PLANI

Tarafından | 1 Kasım 2016

 Pastal ile ilgili tanımlar Pastalın tanımı: Seri üretim yapmak amacıyla üst üste serilmiş ve en az bir kenarı çakıştırılmış kumaş katları bloğuna pastal denir. Başka bir deyişle kumaşların, kesim emrine uygun şekilde kesim masasına desen, tüy, hav ve uygulanacak modelin özelliklerine göre çeşitli şekillerde kat kat serilmesine pastal denir. Asorti tanımı: Konfeksiyon sanayinde genellikle bir giysi modelinden… Devamını oku »

PASTAL KUMAŞ KESİMİ

Tarafından | 1 Mart 2016

Üzerine kesim yerleşim planının konduğu, tek katlı veya çift katlı olarak serilmiş birden fazla kumaş katlarından oluşmuş kumaş tabakasına PASTAL denir. Konfeksiyon sektöründe kalıp hazırlama çalışmaları bittikten sonra kesim işlemi için önce kesim parçalarının belirli bir uzunluktaki kumaş alanı içinde yerleşme planın yapılması işlemine pastal hazırlama denir. Bu planlamadaki başarı maliyete etki edeceğinden önemli bir… Devamını oku »