Etiket Arşivi: Pastal Nedir?

OYUNCAK KUMAŞI KESİM İŞLEMLERİ

Tarafından | 15 Haziran 2018

Kumaşı Kesime Hazırlama Teknikleri Oyuncak üretiminde kumaşları kesime hazırlama işlemleri bireysel üretimde farklı, seri üretimde farklıdır. Seri üretimde zaman, önemli bir kavram olduğu için kumaşı kesime hazırlama öncesi işlemlerde, makineler kullanılmaktadır (Örneğin, kumaş kontrol ve kumaş serim makineleri gibi). Bireysel üretimde kumaşı kesime hazırlama öncesi işlemler elle yapılmaktadır. Oyuncak üretiminde kullanılan kumaşların kesime hazırlama teknikleri:… Devamını oku »

YÖNSÜZ KUMAŞLARDA PASTAL PLANI

Tarafından | 1 Kasım 2016

 Pastal ile ilgili tanımlar Pastalın tanımı: Seri üretim yapmak amacıyla üst üste serilmiş ve en az bir kenarı çakıştırılmış kumaş katları bloğuna pastal denir. Başka bir deyişle kumaşların, kesim emrine uygun şekilde kesim masasına desen, tüy, hav ve uygulanacak modelin özelliklerine göre çeşitli şekillerde kat kat serilmesine pastal denir. Asorti tanımı: Konfeksiyon sanayinde genellikle bir giysi modelinden… Devamını oku »

KONFEKSİYON TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Tarafından | 22 Şubat 2016

KONFEKSİYON İLE İLGİLİ TEKNİK TERİMLER; AUFTRAG : Sipariş numarası ANATOMİ : İç yapı (insan için insanın yapısı) ANFORM KEMER : Vücudun şekline göre belden aşağı yapılan kemer AKORT : İş yerine iş akışını sağlamak, her departmanda çalışan işçinin verimli çalışması için, insan gücü ve malzemenin kullanımında ekonomi yapma ve ayarlama ALFA SAYISAL : Rakamlar yerine,… Devamını oku »