Etiket Arşivi: lastik örgü nedir

DÜZ EL ÖRME MAKİNELERİNDE TEMEL ÖRGÜLER

Tarafından | 28 Mart 2017

Lastik Örgüler Lastik örgüler ürün başlangıcında kullanılan örgülerdir. Genellikle yapılacak ürünün kol uçlarında etek uçlarında, yakalarda ve bantlarda kullanılır. Özelliği, esneme kabiliyetinin fazla olmasıdır. Ürünün başlangıcında, ürünün etek ucunun marullaşarak çabuk deforme olmasını engeller. İsteğe bağlı olarak sadece lastik örgüden oluşan ürünlerde vardır. Spor giyimde tercih edilen bir örgü türüdür. Lastik örgüler 1×1, 2×1 ve… Devamını oku »

TEMEL ŞİŞ ÖRGÜ TEKNİKLERİ

Tarafından | 23 Mart 2017

Jarse Örgüler İsmini “Jersey” isimli bir İngiliz Adası’ndan almıştır. Bu adadaki hanımlar balıkçı eşleri için bu örgü türü ile kazaklar örmeyi gelenek hâline getirmişlerdir. Jarse örgüye düz örgü de denir. Yüz Jarse Örgü: Şişe belirlenen sayıda ilmek atılarak ilmeklerin birinci sırada yüz ilmek ile örülüp ikinci sırada ise ters ilmek ile örülmesiyle meydana gelir. Ters… Devamını oku »

RİBANA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 24 Şubat 2016

İngilizce ; RIB. olan Ribana yuvarlak örme kumaşlar, çift plakalı yuvarlak örme makinelerinde, silindir ve kapak iğnelerinin birbirine göre çapraz bir şekilde yerleştirilmeleri ile elde edilen çift katlı kumaş çeşididir. Ribana kumaşları ifade eden en büyük özellik, kumaş eni yönünde açıldığında her iki tarafta örgü raporuna bağlı olarak düz (R) ve ters (L) ilmeklerin değişimli… Devamını oku »