Etiket Arşivi: lastik örgü nedir

DÜZ EL ÖRME MAKİNELERİNDE TEMEL ÖRGÜLER

Tarafından | 28 Mart 2017

Lastik Örgüler Lastik örgüler ürün başlangıcında kullanılan örgülerdir. Genellikle yapılacak ürünün kol uçlarında etek uçlarında, yakalarda ve bantlarda kullanılır. Özelliği, esneme kabiliyetinin fazla olmasıdır. Ürünün başlangıcında, ürünün etek ucunun marullaşarak çabuk deforme olmasını engeller. İsteğe bağlı olarak sadece lastik örgüden oluşan ürünlerde vardır. Spor giyimde tercih edilen bir örgü türüdür. Lastik örgüler 1×1, 2×1 ve… Devamını oku »

TEMEL ŞİŞ ÖRGÜ TEKNİKLERİ

Tarafından | 23 Mart 2017

Jarse Örgüler İsmini “Jersey” isimli bir İngiliz Adası’ndan almıştır. Bu adadaki hanımlar balıkçı eşleri için bu örgü türü ile kazaklar örmeyi gelenek hâline getirmişlerdir. Jarse örgüye düz örgü de denir. Yüz Jarse Örgü: Şişe belirlenen sayıda ilmek atılarak ilmeklerin birinci sırada yüz ilmek ile örülüp ikinci sırada ise ters ilmek ile örülmesiyle meydana gelir. Ters… Devamını oku »

RİBANA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 24 Şubat 2016

Ribana Kumaş Nedir Tekstil alanında sıkça kullanılan ribana kumaş, homojen ve esnek bir yapıya sahiptir. Kullanımı rahat olan kumaş çeşitlerinden biri olan ribana, özel dikişi ve örülme şekliyle esnek yapısına kavuşturulmuştur. Renklendirme ve dikilme işlevleri yapılabilen kumaş, yıkanması kolay, ütüleme ve kurulama işlemleri görebilen kullanışlı malzemelerden biridir. Genellikle giyim tekstil malzemelerinden biri olan ribana kumaş,… Devamını oku »