Etiket Arşivi: Lyocell kumaş terletir mi

LYOCELL KUMAŞ NEDİR?

Tarafından | 27 Nisan 2021

Liyosel (Lyocell) Kumaş Özellikleri Nedir ? Son zamanlarda popüler olan ve yıkama talimatlarında kısaltması CLY olarak geçen Lyocell elyaf,  rejenere selüloz esaslı bir elyaftır. Okaliptüs, meşe ve huş ağacından elde edilen bu ürün diğerlerine göre daha dayanıklıdır.  Bu selülozlar, ağaç ve bitkiye jet çekim yöntemi uygulandıktan sonra elde edilmektedir. İlk olarak ise 1972 yılında Kuzey Caroloni’daki lif… Devamını oku »

LİYOSEL (LYOCELL) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 17 Şubat 2020

Kumaş adı Lyocell Kumaş olarak da bilinir Tencel Kumaş bileşimi Odun hamuru ve sentetik maddeler Kumaş olası iplik sayısı varyasyonları 300-600 Kumaş nefes alabilirliği Çok nefes alabilir Nem tutma özelliği Yüksek Isı tutma özelliği Orta Gerilebilirlik (esneklik) Düşük Boncuklanma / kabarcıklanma eğilimi Orta Kumaşın ilk üretildiği ülke Amerika Birleşik Devletleri Bugün en büyük ihracatçı /… Devamını oku »

(CLY.) LYOCELL LİFİ

Tarafından | 5 Ağustos 2016

Lyocell elyaf, rejenere selülozik esaslı bir elyaf türüdür. Bu lifler, huş ağacı, meşe veya okaliptus gibi bitkilerin odun hamuru selülozundan yaş veya kuru jet çekim yöntemiyle elde edilir. ABD Federal Ticaret Komisyonu, Lyocell’i hidroksil gruplarının yer değiştirmesinin gerçekleşmediği ve hiçbir kimyasal ara maddenin oluşmadığı bir organik çözeltiden çökelen selülozdan oluşan bir lif olarak tanımlıyor ve bir… Devamını oku »