Etiket Arşivi: Osmanlı Kıyafet İsimleri

OSMANLI ERKEK KIYAFETLERİ

Tarafından | 3 Şubat 2022

Osmanlı Erkek kıyafetlerindeki değişim batılılaşma hareketleri ile birlikte bir anda ortaya çıkmamıştır. Erkek kıyafetindeki değişim Fatih Dönemine kadar gitmektedir. Ama gelenekçi yapıdan uzaklaştığı modern geçiş süreci III. Selim Dönemi ile birlikte olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nda erkek kıyafetinin batılı anlamdaki evriminin temelinde savaşlarda kaybedilen mukavemeti geri kazanma adına orduda yapılan reform hareketleri oluşturmaktadır. Dolayısı ile erkek kıyafetindeki… Devamını oku »

OSMANLI GÜNDELİK HAYATTA KADIN GİYSİSİ

Tarafından | 16 Ocak 2022

Osmanlı Gündelik Hayatta Kadın Giyimi Osmanlı kadınların giyim kuşamıyla ilgili bilgilere birinci elden kaynak olarak minyatürler, seyahatnameler ve Topkapı Sarayı Müzesi arşivindeki kaynaklardan ulaşmak durumundayız. Elimizde genelde kadın giyim kuşamıyla ilgili somut olarak dönemin giysileri ve eşyaları pek bulunmamaktadır ve bunun sebebi ise Osmanlı kültüründe kadın giyim kuşamıyla ilgili eşyaların saklanması gibi bir geleneğinin bulunmasıdır.… Devamını oku »

OSMANLI SARAY VE HALK KÜLTÜRÜNDE GİYİM KUŞAM

Tarafından | 28 Kasım 2021

Osmanlı kültürü, özellikle Saray teşkilatlanmasında görevlilere konumlarını ve görevlerini belirtecek şekilde giydirmeye özel önem verilmesi, saray da ve saray dışı teşkilatlanmalarında kıyafet, kostüm, kavuk, başlık, kaftan, aksesuar, serpuş ve diğer unsurların görev ve memuriyet mertebelerini gösteren üniformalar olarak seçilmesi sebebiyle muazzam bir giysi, model, biçim, stil, aksesuar zenginliği oluşturmuştur. Osmanlı kıyafetlerinin en önemli genel özelliği… Devamını oku »

OSMANLI GİYİM SÖZLÜĞÜ

Tarafından | 19 Aralık 2019

İnsanın örtünme içgüdüsü ve doğal olaylardan korunma ihtiyacıyla doğan ve değişik aşamalardan geçerek bugüne gelen giyim kuşam kültürünün oluşturduğu terimleri de unutmamak gerekiyor. Giyim-kuşamın tarihsel geçmişine tanıklık ederken, bu kültürün oluşturduğu kelimeleri de bilmemiz lazım. Nitekim geniş bir giyim kültürüne sahip olan Osmanlıların, zengin giyim deyimleri de vardı. Bunların içinden günümüze kadar gelen ve bugün… Devamını oku »