Etiket Arşivi: Tahar çeşitleri

TAHAR ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 29 Mayıs 2017

Tahar Planı Çeşitleri Tahar planında ki düşünce aynı hareketi yapan çözgü ipliklerinin aynı çerçevelerde toplanmasıdır. Ancak çerçevelere aşırı yüklenmemek, basitlik-sadelik sağlamak, dokuma makinesinin niteliklerine uymak ve mümkün olan en az çerçeve sayısını kullanmak gibi etkenler taharı yönlendirirler. Örgülerin çok çeşitli oluşu ve dokuma tezgahlarının nitelikleri bir çok farklı tahar çeşitlerinin oluşmasını sağlamıştır. Bu taharlar, sıra… Devamını oku »

ÇÖZGÜNÜN TAHARLANMASI

Tarafından | 12 Mayıs 2017

Çözgü Hazırlama İşlemi Bobin hâlinde bulunan ipliklerin, hazırlanan çözgü renk raporu, toplam çözgü tel sayısı ve çözgü uzunluğuna göre yan yana çözgü levendi üzerinde konumlandırılması gerekir. Yapılan bu işleme de çözgü hazırlama işlemi adı verilir. Çözgünün Tanımı Dokumacılıkta kumaşı oluşturan iki iplik sisteminden biri olan, kumaşın boyuna doğru yani kenarına paralel olarak yönlenmiş olan ipliklere… Devamını oku »

TAHAR İŞLEMİ

Tarafından | 27 Aralık 2016

El ile Tahar Yapma Tahar çözgü dairesinden gelen çözgü levendinin üzerindeki çözgü ipliklerinin belirli bir plan doğrultusunda (tahar planına göre) gücü gözlerinden ve dokuma tarağının dişlerinden geçirilmesi olarak tarif edilmektedir. Bu işlem el ile ya da makine ile yapılır. El ile yapılan tahar işleminde hataların oranının yüksek olması ve işlemin daha fazla zaman alması işletmeleri… Devamını oku »