GİYİM TEKNİK TEKSTİLLERİ

clothech
Tarafından | 6 Haziran 2018

Giyim Teknik Tekstilleri (Clothtech)

Günümüzde giyim teknik tekstilleri 2 farklı alt gruba ayrılmış durumdadır.

  1. Bunlardan biri hazır giyim ve ayakkabı sektörlerinde kullanılan telalar, vatkalar, dikiş iplikleri ve ayakkabı bağı gibi aksesuar/yardımcı malzemeler olarak düşünülmektedir.
  2. Diğeri ise dokuma, örme veya dokusuz yüzey gibi malzemelerden üretilmiş fonksiyonel konfeksiyon malzemeleri ve ürünleridir.

Clothtech logoGiyim teknik tekstil ürünleri fonksiyonel dokusuz yüzey ve spacer kumaşlar, çeşitli sensörler ile donatılmış konfeksiyon ürünleri, elektromanyetik koruyucu malzemeler, iletken kumaşlar ve bantlar, ısıtıcı veya soğutucu özelliğe sahip tekstiller, konfor açısından iyileştirilmiş ürün grupları gibi pek çok teknik giyim ürünlerini kapsamaktadır.


FermuarAksesuar/Yardımcı malzemeler
grubuna dahil olan telalar ve vatkalar çeşitli bitim işlemleri ile yapıştırıcı, güç tutuşur veya su iticilik özelliklerini kazanabilmektedirler. Telaların fonksiyonu, yapıştırıldığı kumaşın şeklini koruması ve sabit kalmasını sağlaması, giysilere ek bir hacim ve şekil kazandırmasıdır.

Özellikle yalıtım malzemeleri ve telalar için nonwoven teknolojisi önemli bir üretim tekniğidir. Telalar ayrıca dokuma, raşel, düz ve yuvarlak örgü olarak da üretilmektedir. Aksesuar/Yardımcı malzemeler grubunda kabul edilen diğer bir ürün olan ayakkabı bağında ise daha çok saç örgü tekniği ön plana çıkmaktadır. Suni deri, ayakkabılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca son yıllarda, özellikle spor ayakkabılarda, membran teknolojisi de ön plana çıkmaktadır. Bu alanda sıklıkla tercih edilen lifler, poliester ve poliamid lifleridir.

Diğer birçok sektörde de olduğu gibi nonwovenların bu sektörde kullanımı, dokuma ve örme ürünlerle kıyaslandığında artış göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir