RAŞEL ÖRME KUMAŞ

dantel cozgu
Tarafından | 20 Ekim 2017

(Rachel) Çözgülü Örme Kumaşlar

Rachel, trikot ve diğer çözgülü örme makinelerinde üretilen çözgülü örme sistemli kumaşlara çözgülü örme kumaşlar denir.

Raşel Kumaş dediğimiz ürünler Yağmura ve rüzgara daha dayanıklı oldukları için ağırlıklı olarak dış mekanlarda ve bayrak kumaşlarında tercih edilmektedir. Ayrıca parlak görüntüsüyle beğeni kazanan bir bayrak türüdür. Gönder direklerinde ,Yelken bayraklarda ve dizi süsleme bayraklarda ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Direğe asılacak Logolu ve Türk bayraklarında Raşel kumaş daha dayanıklıdır. Bunun sebebi ise bayrağın yapısındadır. Raşel kumaş delikli yapısı sayesinde içinden rüzgarı geçirerek bayrak üzerinde rüzgarın oluşturduğu direnci azaltır ve bayrağın yırtılma sürecini geciktirir.

rasel kumas

Raşel (Rachel) kumaş görüntüsü

Raşel Kumaş Temel Özellikleri

  • Dış Mekan için uygun
  • Aşırı Rüzgara Dayanıklı
  • Yağmura Dayanıklı

Her iğnenin ayrı ayrı iplik belenmesi ve iğnelerin topluca hareketi nedeniyle kumaş oluşumu en hızlı olan örme sistemidir. Makine özelliği çok geniş enli kumaşların örülmesine imkân sağlar.

cozgulu orme

Ağ yapılı çözgülü örme kumaşlar

Çözgülü örme yöntemi ile elde edilen ürünlerden bazıları; tül perde, dantel, mayo ve döşemelik kumaşlar, havlu ve halılar, bandaj ve suni damar gibi tıbbi malzemeler, ayakkabı yüzü, filtre, çuval, sera örtüsü, gibi teknik kumaşlardır.

cozgulu orme 2

Çözgülü Örme (Raşel) Kumaşların Genel Özellikleri

Çözgülü örme kumaşlar tekstil sanayinde ve endüstriyel alanda çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. İlmek yapısının atkılı örme ilmek yapılarından farklı olması nedeniyle dokuma kumaşlara eşit stabilitede kumaşlar üretilebilir. Bu özellik sayesinde takım elbiselik çözgülü örme kumaşların üretimine olanak sağlar. Yüzey oluşum ve makine özeliklerine göre hemen hemen her tür kumaşın üretilmesi mümkündür. Dokuma ve atkılı örme kumaşların yerine kullanılabilirler. Bu çözgülü örme mamulü sökmeye çalıştığımızda ya hiç sökülmez ya da boyuna yönde biraz sökülür.

cozgulu orme 4

Giysilik çözgülü örme kumaşlar

Çözgülü Örme Kumaşların Kullanım Alanları

Çözgülü örme kumaşlar genel olarak giyim, ev tekstili ve endüstriyel alanda geniş kullanımı olan kumaşlardır.

cozgulu orme 3

Giysilik çözgülü örme kumaşlar

Çözgülü örme kumaşlar giysilik olarak bayan iç giyim, mayoluk kumaşlar, spor giysiler, takım elbiselikler, boyun atkısı, astarlık kumaşlar, havlu ve pelüş kumaşlar olarak kullanılırlar. Ev tekstilinde çok yoğun olarak tül perdelikler, masa örtüleri, döşemelik kumaşlar, pelüş, dantel havlu kumaşlar, toz bezleri, yatak çarşafları, kilim ve şemsiyelik kumaşlar olarak kullanılır. Endüstriyel alanda ise tıbbi malzemelerde uçak yalıtımında, balık ağı, ayakkabı ve çantalarda kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir