KALİTELİ KOT PANTOLON NASIL ANLAŞILIR?

kaliteli kot denim kumas
Tarafından | 18 Şubat 2020

Kot Pantolon Nedir?

San Francisco’da yaşayan tüccar Levi Strauss, petrol ve maden işçileri için daha dayanıklı kumaştan yapılmış pantolonlar yaratmak istiyordu. Çünkü ağır şartlar altında çalışan bu işçilerin pantolonları birkaç giyimden sonra kullanılmaz hale geliyordu. İşçilerin yaptıkları işe uygun ve daha dayanıklı bir pantolon üretme isteği sonucunda Strauss, 1873 yılında mavi renkli, pamuklu ve oldukça dayanıklı denim kumaş ile ilk pantolonunu üretti. Orijinal adı ile “blue jean”, denim denilen bu kumaştan yapılmıştı.

Kaliteli Kot Pantolon Nasıl Anlaşılır?

Kot pantolonlar günümüzde en çok kullanılan cinsiyet ayırmaksızın trendlerde yer alan parçalardan biridir. Kot pantolon seçimlerimizde öncelikle vücut tipine uygun daha sonra kaliteli kotlar tercih etmeliyiz. Birçok markada bulabileceğiniz kot pantolonlar kaliteli olabilir fakat genellikle açmalar yaparak kullanıcı tarafından memnuniyet kazanılamıyor. Bunun için kot alımlarınızda mutlaka jean’in kalitesine dikkat ediniz. Eğer alacağımız kot modeli likralı ise mutlaka açama yapacak dememiz doğru olmaz.

Likralı kotlar yıkandıktan sonra da açma yapamaz ve her giyiminde tüm vücudu saran bir hal alır. Bunun için eğer dar kotlar alacaksınız likralı modelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kaliteli kotlar açma yapamayan sert kotlardır. Bunun için Türkiye’de bir iki marka vardır bu markalardan alacağınız kot pantolonları çok rahat bir şekilde 2 – 3 yıl kullanabilirsiniz.

Kaliteli kot pantolon nasıl anlaşılır, bunu almadan önce anlamanız mümkün olabilir fakat bazı kotlarda kaliteli olduğuna dair kesin bilgi verilse de yıkmadan ve giyilmelerden sonra çok çabuk aşınır. Kotlarda kalite arıyorsanız mutlaka marka olan firmaları tercih ediniz. Kot alırken kumaşını inceleyiniz.

Kaliteli Kot Pantolon Nasıl Test Edilir?

Kaliteli Kot Pantolon Nasıl Anlaşılır, İki elinizle kumaşı çektirdiğinizde eğer kumaş gerilmiyorsa bu kot kaliteli ve açma yapamayacak bir modeldir diyebiliriz. Fakat aynı hareketi yaptığınızda bir kot modelinde baya bir esneme yapıyorsa bu kot açma yapacak ve tabiri caizse birkaç giyme sonunda dizleri oraya buraya kayacaktır diyebiliriz. Kotların polyester ve pamuk kullanımına kotların içinde yer alan etiketlerden bakarak kotun kaliteli olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Pamuk kullanımı olan kotlar çok daha kalitelidir. Aynı zamanda kot alımlarınızda rengine göre atma, açma ya da yıkamada solma yapmaması için mutlaka satıcısından bilgi almanızı tavsiye ederiz. Çünkü renkli kotlarda boyamalar oluyor ve bizler bunu bilmediğimiz taktirde yıkadığımız zaman rengi gidiyor ayrıca diğer çamaşırları da mahvediyor.

En İyi Kot Markaları

Ülkemizde ve dünyada en ünlü olan aynı zamanda en kaliteli kotlar üreten firmaları şu şekilde sıralayabiliriz; Levis, Mango, Colins, Mavi, Little Big, Bu markalar içinde her bütçeye uygun kot pantolonu bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir