KAZ AYAĞI DESEN

Kazayağı desen
Tarafından | 17 Aralık 2018

Kumaş desenleri ve desen isimlerinden piyedepul (Fransızca “pied de poule”) olarak ta bilinen kazayağı deseni nasıl bir desendir ve kazayağı deseni nerelerde kullanılır?

İngilizce anlamı “houndstooth” olan kaz ayağı deseninin diğer bir adı da piyedepul olarak bilinir. Sonbahar kış sezonlarının gözde desenlerinden birisi olan kaz ayağı deseninin diğer isimlerinden biri de köpek dişi desenidir.

Kazayağı desenli pantolon, kazayağı desenli elbise modelleri, kazayağı desenli kaban, kazayağı desenli etekler ve kazayağı desenli ayakkabılarla çantalar modada ara dönemlerde popüler olmakta ve üretilmektedir.

Sarı, yeşil, mavi, mor, kırmızı ve daha bir çok farklı tonlarda kaz ayağı deseni kumaşlar görebilirsiniz. Ancak bunların çok sınırlı olduğunu belirtmek isterim. En çok siyah beyaz piyedepul desenlerini görmekteyiz.

Kazayağı desen

Kazayağı desen

Genellikle siyah-beyaz desen olarak karşımıza çıksa da renkli kaz ayağı modellerinde kıyafet ve aksesuarlar da görülmektedir.

Piyedepul en çok ‘80’lerde kabanlarda karşımıza çıkan bir desendi. Daha sonra anneanne hırkalarında çok gördük. Triko ürünlerde çok kullanıldı ve sonra ‘80’lara ait her şey gibi piyedepulde rafa kalktı. Özellikle kışlık bir desendir ve günümüzde tekrar modernize edilmiş yorumlarla ve farklı stillerdeki kıyafet ve aksesuarlarda karşımıza çıkmaya devam ediyor. 

Çeşitli Kazayağı Desenli Kumaşlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir