Kot Pantolon Seçerken Bunlara Dikkat!

Kot Pantolon Secerken Bunlara Dikkat
Tarafından | 22 Ekim 2021

Birkaç yıkamadan sonra formunu kaybeden, çabuk eskiyen veya yırtılan kot pantolonlar hepimizin korkulu rüyası. Uzun süre formunu koruyan kaliteli kot pantolonlar için ise bir servet ödemeye gerek yok! Kot pantolon alışverişi yaparken birkaç püf noktasına dikkat ederek kaliteli kot pantolonları çok uyguna almak çok kolay. İşte kaliteli ve hesaplı kot pantolon alışverişinin püf noktaları.


Kot Pantolon Alışverişinde Kalite Neden Önemli?

Kot pantolon alışverişinin püf noktalarına geçmeden önce kot pantolonda kalitenin neden önemli olduğundan bahsedelim. Çoğumuz ucuz kot pantolonlara, dev indirimlere aldanıp düşük kaliteli giyim ürünlerine aldanıyoruz. Ancak bu hem kendi bütçemiz için hem de gezegenimiz için çok zararlı bir döngü. Çabuk solan, formunu kaybeden, yırtılan ve eskiyen düşük kaliteli kot pantolonlardansa kaliteli kot pantolonları tercih ederek hem bütçemizi hem de gezegeni koruyabiliriz.

Üstelik kot pantolon alışverişi her zaman pahalı olmak zorunda değil! Evet, tasarım markaların kot pantolonlarının daha kaliteli materyallerden yapıldığı doğru, ancak orta segment markalarda da bazı ipuçlarına dikkat ederek kot pantolonun kaliteli olup olmadığını anlamak hiç zor değil. Ayrıca İndirim kodu vb. online alışveriş fırsatlarını takip ederek ve birkaç püf noktasına dikkat ederek Koton, Defacto, Trendyol gibi mağazalardan  kaliteli kot pantolon alışverişinde tasarruf etmek mümkün.

Kaliteli Kot Pantolon Alışverişinin 4 Püf Noktası

1. Kumaş Ağırlığına Dikkat!

Ağır kot pantolonlar ilk birkaç giyimde sert hissettirdiği için genelde göz korkutsa da kot pantolon alışverişi yaparken kalitenin en büyük göstergelerinden biri kumaşın ağırlığıdır. Alışveriş yaparken, kumaşın ne kadar ağır olduğunu kontrol edebilir, hatta etikette yazmıyorsa mağaza çalışanlarından ağırlıkla ilgili bilgi de alabilirsiniz. Yaz kotlarında hafif kumaşlar tercih edilse de kot pantolonu kot pantolon yapan kumaşın ağırlığıdır. Tavsiye edilen minimum ağırlık beden, uzunluk vb. özelliklere göre değişebileceği için normal pantolonlarınızda ağır olduğuna dikkat etmeniz yeterli.

Online alışveriş yapıyorsanız ve kumaş ağırlığını kendiniz test edemiyorsanız, ürün tanıtımında hafif, orta ağırlık, ağır vb. ifadeler olabileceğini unutmayın. Ayrıca kullanıcı yorumlarından da yardım alabilirsiniz.

2. Dikişler Yeterince Sağlam Mı?

Giyim alışverişinde ürünün kalitesini en kolay belli eden özelliklerden biri olan dikiş kalitesi, kot pantolonlar için de geçerli elbette. Kot pantolon alışverişi yaparken dikişlerin sağlamlığına göz atarak ve dikiş hatası olup olmadığına bakarak kot pantolonun kalitesi hakkında ipucu edinebilirsiniz. Peki, dikişlerin yeterince sağlam olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Dikiş yerlerini hafifçe esneterek dikişlerin ne kadar esnek veya sıkı olduğunu anlayabilirsiniz. Kot pantolonlarda tercih edilmesi gereken dikiş yöntemi çift dikiş olsa da sağlamlığına ve kalitesine güveniyorsanız, yeterince kalın bir iple yapıldığından eminseniz tek dikişli kot pantolonlar da tercih edilebilir.

3. Kot Pantolon Ne Kadar Esnek Olmalı?

Son yıllarda likralı, esnek kot pantolonların popülerliği iyice artsa da yüksek likra oranına sahip pantolonların dayanıklı olmadığını ve formunu çok kolay kaybettiğini unutmayın. Evet, esnek pantolonlar vücudunuzu daha yi sardığı için daha hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayabilir, ancak amacınız kaliteli ve uzun ömürlü bir kot pantolon almaksa likra oranının çok yüksek olmamasına dikkat edin. İdeal likra oranı %1-2 arasında olmalı.

4. Kalitenin Göstergesi İnce Detayları Atlamayın!

Almak istediğiniz kot pantolonun ne kadar kaliteli olduğunu anlamak için yalnızca kumaş ağırlığı, dikiş sağlamlığı ve esnekliğe değil, bazı ince dokunuşlara da bakabilirsiniz. Düğmelerin kalitesi, tasarım dokunuşları gibi küçük ipuçları da kaliteyi tespit etmenize yardımcı olabilir. Ağır ve sağlam düğmeler, belin iç kısmındaki dikişlerin kalitesi gibi tasarım dokunuşlarını kesinlikle atlamayın. Çoğu zaman plastik veya kalitesiz bir düğme, kot pantolonun kalitesi hakkında çok şey söyleyebilir.

Kot Pantolon Bakımına Önem Verin

Kon pantolonunuzun kalitesi kadar onlara nasıl baktığınız da önemli. Kot pantolonunuzun formunun korumasını ve uzun süre dayanmasını istiyorsanız yıkama ve bakım talimatlarına uymayı ihmal etmeyin.

Yayın bitiş tarihi: 23/10/2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir