NEVRESİM HAKKINDA BİLGİ

nevresim takimi
Tarafından | 3 Kasım 2021

Nevresimyorgan ve battaniye gibi yatak örtülerinin dışına geçirilen ev tekstili ürünüdür. Kolaylıkla değiştirilebilir olması, dolayısı ile temizliğinin çok kolay olması, ürünün yaygın bir biçimde kullanılmasının başlıca sebebidir. Nevresim, temizlik açısından geçtiğimiz yüzyılın önemli buluşlarından biri olmuştur.

Çok çeşitli desenleri ile her zevke de hitap etmesi, nevresimi yatak odası modasının vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Yapımında kullanılan kumaş türüne göre farklı adlar (saten, ranforce, polycotton, dokuma, vb.) alabilmektedir.

Nevresimlerde kullanılan ürün özellikleri iplik cinsinden sonra dokuma sıklığı ile farklı kriterlere ayrılır. 81 Tel olan saten kumaşlarda olduğu gibi 61 Tel Ranforce, 54 Tel, 51 Tel, 48 Tel ve 44 Tel gibi atkı ve çözgünün birbirleriyle dokuma aşamasındaki cm2’de oluşturduğu hesapla ortaya çıkmaktadır. Sıklık arttıkça ip incelir ve kumaş yumuşak bir doku haline gelir. Sıklık azaldıkça kumaşın göz aralıkları azalır ve yıkama sonrası çekmeler meydana gelir.

Pike ve Nevresim ölçüleri hakkında bilgi için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir