PİKE ÇEŞİTLERİ, ÖLÇÜLERİ VE ÖZELLİKLERİ

pike
Tarafından | 19 Haziran 2017

Pike, %100 pamuk ipliğinden üretilmektedir. Pamuk gibi bazı bitkisel lifler de pike üretiminde kullanılmaktadır (bambu lifleri). Yaz mevsiminde gece serinliğinde örtünmek amacıyla kullanılır. Pikeler ev, otel ve hastanelerde yaz mevsiminde sıkça kullanılan tekstil ürünlerindendir.

Doğal dokularıyla yaza serinlik katan pikeleri özel renk ve dokuma kumaşları satın alarak ihtiyaca uygun üretmek mümkündür. Düz dokulu pike kumaşlarına her çeşit model uygulandığı gibi, desenli olarak dokunmuş gösterişli pike kumaşlarına da uyumlu modeller uygulanabilir.

Model Seçme

Kullanılan kumaşın türü, desen ve renk özelliği kullanan kişi açısından önemlidir. Model belirlerken tüketicinin memnuniyetine önem verilmelidir. Yaş, cinsiyet, mekân özelliği ve kullanım amacına uygun çeşitlilikte modeller tasarlanmalıdır.

Günlük kullanım amaçlı üretilen pikelerde sadelik ve kullanışlılık ön planda tutulmalıdır. Kenar temizleme tekniği, sık yıkanma unsuru göz önünde bulundurularak gösterişsiz (biye, pervaz, düz katlama vb.), basit ve kullanışlı olmalıdır. Daha özel, şık modellerde farklı kumaşların kullanımı ve uygun süsleme teknikleriyle her zevke uygun modeller üretilmektedir.

Bebek ve çocuk için daha yumuşak dokulu kumaşlardan tercih edilerek yaş gruplarına uygun süslemelerle ilgi çekici şekilde son derece zevkli pikeler üretilebilir (Resim1.2). Günümüz teknolojisi son zamanlarda tüketiciye, özel liflerden dokunmuş değişik sağlık sorunlarına karşı alternatif üretilen antibakteriel kumaşlar sunmuştur.

Gunluk kullanm pikeler

Resim 1.2: Günlük kullanım için pikeler

Pike Kumaşları

Her yaştaki insanların zevk ve ihtiyaçlarına uygun kumaş, renk ve desen özelliklerinde pikeler bulunmaktadır. Kumaş eni genelde 240 – 250 cm olarak üretilmektedir.

Ülkemizde düz pike dokumaların yanı sıra jakarlı, kabartmalı, silikonlu, pamuklu, işlemeli (aplikeli, sarma, dikiş, pul işleme vb.) her renkte dokuma üretimi yapılarak mağazalarda satışa sunulmaktadır. Son yıllarda tekstil sektörü, pikeler ile nevresimlik kumaşların renklerini birbirine uyumlu üretmektedir. Böylelikle pikelere uyumlu çarşaf ve yastıklar dikilerek, takımlar oluşturulabilmektedir. Ayrıca pike süslemelerinde de bu kumaşlar kullanılabilmektedir.

Pike Kumaş Seçimi

Pike modeli belirlerken kullanım amacına uygun kumaş seçimi yapılması önem taşımaktadır. Kumaş cinsi, renk ve desen özelliği ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenerek uygun ölçülerde kumaş seçimi yapılır. Kullanacağınız pikenin %100 pamuk olmasına ve renklendirmede kaliteli boya kullanılmış olmasına özen gösterilmelidir. Toplu alımlarda özellikle üretici firma iyi araştırılmalı, ürünün kalitesi test edilmelidir. Dayanıklı ve insan sağlığına uygun olması (teri emmesi, bakteri ve mikroorganizma üretmemesi) kullanışlılıkta en belirgin özelliklerdendir.

İyi bir pike dokumasında olması gereken özellikler:

 • Serin tutmalı
 • Nem alıcı olmalı
 • Kir tutmamalı, kolay temizlenebilmeli
 • Buruşmamalı
 • Yumuşak tutuma sahip olmalı
 • Kimyevi ve dezenfekte maddelere dayanıklı olmalı
 • Yaş haslıkları ve ter haslığı yüksek olmalı
 • Çok iyi nem iletkenliği olmalı·
 • Boyut stabiliteleri yüksek olmalı
 • Hijyenik olmalı
 • Bakteri ve mikrop üremesine uygun olmamalı

Günlük kullanılan pikeler düz, sade olmalı, kolay ütülenebilmelidir.

Pike, hem yatak örtüsü hem de örtünmek amaçlı kullanılacak ise daha tok durması için astarlanır. Sık dokulu pikeler kullanılmalıdır. Astar kumaşı poplin, terikoton gibi pamuklu nem alabilen kumaşlardan olmalıdır.

Pike Standart Ölçüler

Pike dikilirken standart ölçülere göre çalışılmalıdır. Bazı özel durumlarda (mekânın özelliği, kullanım alanının özelliği, kullanım amacının özelliği vb.) yatağın eni ve boyu farklı ölçüde olabilir; ölçüler yatağın özelliğine göre de değişebilir.

Ev tekstil ürünlerinin tasarımında güzel bir görünümün yanı sıra kullanım kolaylığı da giderek önem kazanmaktadır. Ürün boyutlarının giydirileceği eşyaların ölçüleri ile uyumlu olması, ürünün kullanışlılığını artırmaktadır. Pike üretiminde de diğer tekstil ürünleri gibi standart ölçülere uyum önem taşımaktadır. Aynı zamanda üretimin hizmet zinciri açısından birbirini tamamlaması mamülün kalitesini yansıtır.

Aşağıdaki tabloda pike üretimi yapan firmaların kullandığı ölçüler verilmiştir:
PİKELER NORMAL BOY BÜYÜK BOY
Çift kişilik pikeler 200×230 240×260
Tek kişilik pikeler 160×230 170×250
Bebek pikeleri 75×110

Pike Ölçülerî Nasıl Belirlenir?

Pike ölçüleri belirlenirken, yatak ölçüleri esas alınır. Kullanım alanı ve amacının yanında kullanıcının da özellikleri dikkate alınarak (genç odası, bebek odası, tek veya çift gibi) ölçü hesaplamaları yapılır.

Pikelerde istek ve ihtiyaç doğrultusunda iki tipte ölçü belirlenir.

 • Normal boy pikelerde, yatağın en ölçüsünden her iki yana 30 cm kadar sarkacak şekilde ölçü alınır.
 • Büyük boy pikelerde, yatağın en ve boy ölçüsüne yatağın yerden yüksekliği de hesap edilerek (yere kadar pike sarkacak şekilde) ölçü alınır.

Pike kumaşı alımlarında, belirlediğiniz pike ölçülerinize kumaşın çekme payı ve kumaş eğriliğini de hesaplamanız gerektiği unutulmamalıdır. Tüm pikelerde standart ölçüye ilave edilen çekme payının yanında, kişisel tercihlerden dolayı modelden kaynaklanan zorunlu ilave hesaplamalar da yapılarak kumaş alımları yapılmalıdır.

Pikelik Kumaşın Kesimi

Pikelik kumaşın kesiminde en önemli etken uygulanacak yere göre dikkatli ölçü alınmalı, kumaşı keserken en boy ipliğine dikkat edilmelidir.

Kaliteli pikelerde %100 pamuk kullanıldığı için yıkama sonrası kumaş boyunda çekme olacaktır. Pike kabartma dokulu ise normalden daha fazla çekmektedir. Kumaş alımında dokumanın özellikleri hakkında bilgi edinmek gerekir. Çekme payını da hesaplıyarak kumaş alınmalıdır. Pike alırken 1 m’de %5 ile %10 arasında çekme payı eklenmelidir.

Pikeler dikilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır. Kesim öncesinde pike, çekme riski varsa süsleme ve astarlamada kullanılacak terikoton, poplin, astar gibi kumaşlar da yıkanmalıdır. Kumaşlar elde yıkanacak ise soğuk suda 3-5 saat bekletilerek yıkanır. Makinede soğuk su ile kısa programda yıkanabilir. Kırışıklıklarının açılabilmesi için pikelik kumaşlar nemli iken ütülenir. Pikelik kumaş, süslemede kullanılacak kumaş ve astarlık kumaş ütülenirken iplik yönlerine dikkat edilmelidir. Kumaşın verevine yapılan ütü kumaşı esnetir

Pikelik kumaşı kesmeden önce, bazı işlemleri uygulamak gerekir. Böylece kullanma sırasında çıkabilecek çekme, sarkma, deforme olma gibi olumsuz sonuçlar,  biraz dikkat ve özen gösterilerek önlenebilir.

Pikelik kumaşın kesiminde dikkat edilecek noktalar:

 • Dikim öncesi kullanılacak pikelik kumaşın kenarları desen takip edilerek düzgün hâle getirilmelidir.
 • Pikelik kumaşta iplik çekme sağlıklı olmayabilir. Desende kayma olmamalıdır.  
 • Pikelik kumaşın ters yüzeyi üstte olcak şekilde geniş bir masa üzerinde kesime hazırlık yapılmalıdır.  
 • Pikelik kumaşın boy kenarları üst üste getirilerek kesim yapılır. Bu şekilde kumaş katında kayma engellendiği gibi kesim de hızlı olacaktır.  
 • Keskin kumaş makası ile pikelik kumaşta girinti çıkıntı yapmadan kesim yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir