KUMAŞ BOYASI LEKESİ NASIL ÇIKAR?

küf lekesi1
Tarafından | 5 Mayıs 2018

Belki çocuğunuzla beraber batik tişört yaparken kıyafetinizin kolu küvete girdi, belki de kot pantolonunuzu tekrar boyarken t-shirtinize mavi boya sıçradı. Kumaş boyası eski elbiselere yeniden hayat verirken işe yarar, ancak bu esnada üzerinizdeki kıyafetlerinizi boyamamalı. Böyle bir durumda artık endişelenmenize gerek yok; kumaş boyası nasıl çıkar dediğinizde, doğru ipuçları işinizi kolaylaştıracaktır.

Kıyafetlerden Kumaş Boyası Nasıl Temizlenir?

Kumaş boyasını çıkarmak için öncelikle hangi ürünün elinizdeki kumaş için uygun olduğunu değerlendirmek gerekir. Hem ürünün hem de kıyafetin etiketini okumayı ve ürünü öncelikle kıyafetin görünmeyen bir bölgesinde denemeyi ihmal etmeyin.

boya lekesi hatasi

Boya lekesi hatasının kumaş yüzeyindeki görünümü

Beyaz Kıyafetlerden Kumaş Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekeler açık renkli kıyafetlerde daha zorlu görünse de, aslında işiniz daha kolaydır. Çünkü daha fazla leke çıkarma yöntemi deneyebilirsiniz.

Elinizdeki kumaşa göre seçebileceğiniz birkaç yöntem şunlardır:

  1. Klorsuz Çamaşır Suyu ile . Çamaşır suyu çok etkili bir boya çıkarıcıdır ancak bazı hassas kumaşlar için fazla güçlü olabilir. Öncelikle giysinizin etiketindeki çamaşır suyu sembolünü kontrol edin. Çamaşır suyu elinizdeki kumaşla kullanmak için uygunsa, ürünün kullanım talimatlarına dikkat ederek önerilen miktarda çamaşır suyuyla makinede yıkama yapabilirsiniz. Yine ürünün ambalajında belirtilen önerilere uyarak leğende bastırma yapmak da mümkündür. Sonrasında giysiyi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.
  2. Sıvı deterjan ile. Öncelikle kullandığınız ürünün etiketini dikkatlice okuyarak elinizdeki kumaşla kullanım için uygun olduğunu kontrol edin. Bir leğeni kumaşınız için uygun aralıktaki en sıcak suyla doldurun ve içine bir ölçek Sıvı Deterjan ekleyin. Çamaşırlarınızı minimum 1, maksimum 3 saat boyunca bunun içinde bekletin ve sonrasında yine uygun olan en yüksek sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayın. Eğer leke hala duruyorsa, bu adımları tekrarlayın.
  3. Batik yaparak yepyeni bluzunuzu gökkuşağı renkleriyle boyadığınıza pişman mı oldunuz? Lekelenen kıyafetiniz bir yana, eğer boyamakta olduğunuz giyside elde ettiğiniz sonucu beğenmediyseniz ve batik boyası nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, yine bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Kıyafeti tümüyle suya batırdığınız için tüm boyayı tek seferde sökmeniz mümkündür.
batik baski haki renk

Bağlama batik yapılmış haki renk kumaş örneği

Renkli Kıyafetlerden Kumaş Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Üstte belirtilen yöntemleri renkli kıyafetlerinizde uygulayıp uygulayamayacağınızı görmek için giysinizin etiketindeki kullanım ve yıkama talimatlarını kontrol edin. Kullandığınız ürünlerin ambalajlarındaki önerileri okuyarak renkli kıyafetlerde kullanım için uygun olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer uygunsa yukarıda anlatıldığı şekilde işlemleri yaparak renkli kıyafetlerden kumaş boyası nasıl çıkar sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Bundan sonra giysilerinizi çeşitli boyalarla renklendirirken lekeleri düşünerek endişelenmenize gerek yok. Kumaş boyası çıkar mı diye düşündüğünüzde cevap “evet”tir ve gerekli yöntemler de oldukça zahmetsiz bir şekilde uygulanabilir. Elbette kıyafetlerinize bulaşabilecek tek boya türü kumaş boyası değildir. Su bazlı veya yağ bazlı çeşitli boyalar kıyafetlerinize bulaştığında lekeleri nasıl çıkarabileceğinizle ilgili önerileri buradan okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir