KUMAŞA OPTİK BEYAZLATMA İŞLEMİ

optik beyazlatma
Tarafından | 18 Nisan 2017

Optik Beyazlatmanın Amacı ve Önemi

Optik beyazlatıcılar (flüoresan maddeler) renksiz maddelerdir.

Kumaşa çektirilmiş halde ultraviyole ışığını (300–430 nm) absorbe edip göze 400–500 nm’de mavi flüoresan ışık olarak yansıtır. Böylece insan gözünün gördüğü spektrum bölgesinde yansıtılan ışık miktarı artırılarak gün ışığında tekstil ürünlerinin istenmeyen sarımsı görüntüsü giderilir. Böylece materyalin parlaklığının göz kamaştırıcı bir beyazlığa dönüşmesi sağlanır.

Optik beyazlatma işlemi sonucunda kumaşın göze yansıttığı beyaz ötesi renk, beyazlatıcının ve mamulün cinsine göre mavimsi, morumsu, pembemsi ve sarımsı olabilir. Bu beyaz ötesi görünümün istenildiği gibi düzenlenebilmesi için beyazlatma banyosuna nüans maddesi ilave edilir. Bu madde, tercih edilen beyaz ötesi renkliliği sağlar.

optik beyaz

Optik Beyazlatmanın Uygulanışı

Optik beyazlatma maddeleri emdirme ve çektirme yöntemiyle uygulanabilir. Kumaşa veriliş biçimleri ise 2 şekildedir:

  1. Herhangi bir kasar işlemi sonrasında banyoya ilave edilerek 20 dakika daha çalışılır. Bu şekilde zamandan ve sudan tasarruf edilmiş olur. Örneğin, hidrojen peroksit kasarı sonrasında 0,1- 0,2 g / Ɩ nüans maddesi de ilave edilerek 10 g / Ɩ optik beyazlatıcı konulan banyoda kumaş geçirilmiş olur. Çektirme yöntemi ise % 1 optik beyazlatıcı 0,01 g / Ɩ nüans maddesi ilavesi ile 70- 80 °C’de 20- 30 dakika çalışılır.
  2. Beyazlatma işlemi bitirilmiş kumaşa 1: 10- 1: 20 oranında banyo alınarak optik beyazlatma yapılır. Optik beyazlatma banyosuna % 0,05- 0,6 optik beyazlatıcı, 0,01- 0,02 g / Ɩ nüans maddesi ilavesi ile 70- 80 °C’de 20- 30 dakika çalışılır.

Beyazlık, optik beyazlatıcının konsantrasyonuna bağlıdır. Bu nedenle kullanılan optik beyazlatıcı, mamul ağırlığının % 0.05 – 0,6 ‘sından fazla aplike edilmemelidir. Aksi takdirde daha yüksek bir beyazlık derecesi yerine sarımtırak bir görünüm elde edilir.

KUMAŞA OPTİK BEYAZLATMA İŞLEMİ” için 1 görüş

  1. Mustafa sağdıç

    Sararmış pamuk ipini buharda pişirildikten sonra soğuk havuzda beyazlatma için ne yapmak gerekir

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir