KUSMUK LEKESİ NASIL ÇIKAR

kusmuk lekesi
Tarafından | 20 Eylül 2017

Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Bebeği olan her annenin en çok uğraştığı lekelerden biri, kusmuk lekesidir. Bebeğinize yemeğini yedirmeyi bitirip, tam bir “oh” çekmişken, bir de bakarsınız ki hem yemek geri çıkmış hem de artık ilgilenmeniz gereken bir kusmuk lekesi ile karşı karşıyasınız. Bu problem, çocuklar büyürken de devam eder. Arabalı yolculuklar sırasında siz manzaranın keyfini çıkarmayı planlarken, çocuğunuzun mide bulantısı ve ardından gelenlerle uğraşmanız gerekebilir.

Ancak bütün suçu da çocuklara atmayalım. Yetişkinler de, özellikle hastalık gibi durumlar sonucunda kusma problemiyle karşı karşıya kalabilir. Kaynağı ne olursa olsun, kusmuk lekesi nasıl temizlenir dediğinizde çok uğraşmadan iyi sonuçlar alabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcuttur.

Kıyafetlerden Kusmuk Kokusu ve Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Bozulan ister çocuğunuzun ister sizin mideniz olsun, kusmuk temizleme sevilerek yapılacak bir iş değildir. Dolayısıyla kusmuk lekesini en hızlı ve etkili şekilde çıkaracak bazı yöntemler, en azından işinizi kolaylaştırarak size yardımcı olacaktır. Yapmanız gerekenler şunlardır:

  1. Kumaşın üzerindeki fazla kusmuğu temizleyin. Bu, pek hoş bir adım olmasa da leke temizlemeye geçmeden önce giysinin üzerindeki tüm kalıntıların alınması gerekir. Bir kaşık, spatula ya da nemli ve temiz bir bez işinizi görecektir.
  2. Lekeyi ılık suyla sökün. Kumaşın ters yüzünden akıtacağınız su, lekenin içinden geçerek sökülmesine yardımcı olacaktır. Ya da kıyafeti ılık suyun içine bastırıp bekletebilirsiniz.
  3. Lekeye doğrudan  Sıvı Deterjan uygulayın. Deterjanı lekenin üzerine dökün ve nazikçe ovalayın. Kullandığınız deterjanın kumaş için uygun olduğunu, giysinin etiketi ve ürünün ambalajından kontrol edin. Omo ile direkt uygulama yapmadan önce giysinizin gözükmeyen bir yerinde ürünü deneyin ve renk açmadığından emin olun.
  4. Giysiyi, etiketindeki talimatlara uygun şekilde yıkayın. Eğer kusmuk temizleme amacıyla yıkadığınız kıyafet bebeğinizin kıyafetleri ise, o zaman bebek kıyafetleri için özel olarak geliştirilmiş Ultra Sensitive gibi bir deterjan tercih edebilirsiniz.

Normal bir şekilde yıkamak, kalan lekenin çıkmasını sağlayacaktır. Eğer leke tam olarak çıkmazsa, yukarıdaki işlemleri tekrarlayabilirsiniz. Peki ipek ya da yün gibi narin kumaşlardaki kusmuk lekesi nasıl temizlenir derseniz, onun için de bazı farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir.

  1. Yukarıda bahsedilen adımlardan 1. ve 2. aşamayı aynen uygulayın. Kusmuğu kumaşın üzerinden temizledikten sonra bol suyla durulayın. Ancak narin kumaşa zarar vermemek için ekstra özen gösterin.
  2. Kusmuk lekesine müdahale ederken, yün ve ipek gibi hassas kumaşlar için özel olarak üretilmiş bir deterjan kullanın.
    Bu yöntemler hem kusmuk lekesini hem de kokusunu çıkarmakta etkili sonuçlar sağlayacaktır. Ancak kıyafete bir zarar gelmeyeceğinden emin olmak için herhangi bir temizlik yöntemini kullanmadan önce, giysinin görünmeyen bir bölgesinde denemeyi ihmal etmeyin. Giysinizin etiketindeki talimatları da mutlaka kontrol edin. Böylece güvenilir bir şekilde kusmuk lekesi nasıl çıkar sorunuza yanıt bulmuş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir