MASKÜLEN GİYİM TARZI

maskulen giyim tarzi
Tarafından | 20 Mayıs 2017

Maskülen kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızca’da masculin diye geçmektedir ve anlamı “Erkek” demektir. Fakat Maskülen kelimesi birde moda terimi olarak kullanılmaktadır. Modada “Erkek kıyafetinin bayan için tasarlanmış hali olan kadın giysisinin giyilmesi modasına” verilen isimdir.

Örneğin; “Bir bayan’ın kıyafetinin üstüne kravat takması.” Maskülen modasına verebileceğimiz örneklerdendir.

Maskülen modasına örnek verirkende bir konuya değinelim Maskülen modasını takip eden bayanlar direk Erkek kıyafetlerini giymezler.

maskulen 2 e1495272777453

Kadın kıyafetlerine erkeksi yorum katan, bir giyim tarzı.

1900’lü yılların başında Coco Chanel gibi kişilerin öncülüğünde ”kadınlar pantolon giymez çünkü pantolon erkekler içindir” yargısını kırıp kadınların pantolon giymesiyle başlamıştır diyebiliriz. Audrey Hepburn ile de pantolon moda haline gelip yaygınlık kazanmıştır.

Genelde siyah ve lacivert gibi koyu renkler tercih edilir. Blazer ceketler, Bol pantolonlar, makosen ya da stiletto ayakkabılar bu tarzın ana unsurlarındandır. Gravat, papyon, saat, fötr şapka, fular ve pantolon askısı gibi aksesuarlar tercih edilir. Koyu blazer çeket altına beyaz gömlek-papyon birlikteliğine sıklıkla rastlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir