MEDİNE İPEĞİ KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

medine ipegi kumas
Tarafından | 9 Temmuz 2020

Medine İpeği Nedir?

Son zamanlarda birçok Instagram butiğinde satılmaya başlanan Medine ipeği şallar sanıldığının aksine Medine’den gelmiyor, Türkiye‘de üretiliyorlar. Bu şallar kumaş olarak krep kumaşı andırıyor ama kesinlikle krep kumaş değiller. Dokuma kumaş yöntemi ile üretiliyorlar. Birçok sayfada Medine ipeği krep kumaşa sahip olarak anlatılan şallar mevcut. Fakat Medine ipeği başlı başına ayrı bir kumaş çeşididir, dolayısıyla krep kumaş değildir. Dört mevsim rahatlıkla kullanabileceğiniz Medine ipeği şallar, iç göstermeyen ve kesinlikle terletme yapmayan bir yapıya sahip. Özellikle güneşli ve sıcak günlerin vazgeçilmez ürünü!

İpek Kumaş Özellikleri

Bilindiği gibi ipek kumaşların anavatanı Çin’dir. İpek kumaşlar için ipekböceği kozası kaynatılmak gibi birçok yöntem kullanılarak iplik haline getirilir. Bu iplikler muhteşem bir parlaklığa ve yumuşaklığa sahiptir. İpek kumaşların en büyük özelliği zengin görüntüsü ve doğal bir kumaş olmasıdır, yani sağlıklıdır. Sıcak yaz aylarında tesettürlü hanımların terleme, kaşınma ve yanma gibi şikayetlerinden dolayı sıkça tercih ettikleri ipek eşarplarda bu kumaş türü kullanılmaktadır.

medine ipek

Medine İpeği Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Söz konusu bu şal daha çok koyu renkli Medine ipeği üzerinden üretiliyor. Birçok Instagram sayfası açık renklerde Medine ipeği sattığını iddia etse de bu şallar double krep kumaş kullanılarak üretilen ve Medine ipeğine çok benzese de aslında ipek olmayan şallar. Instagram butikleri veya web siteleri üzerinden alabileceğiniz bir Medine ipeği şalın ortalama fiyatı 40-60 TL arası. Biz bu şalları sunduğu kullanım rahatlığı sebebiyle çok sevdik. Peki ya siz?

Medine İpeği Şal Nasıl Yıkanır?

  • İpek şallarınızı elde yıkamanız, şalın ömrünü uzatır. Deterjanla yıkamak yerine el sabunu kullanabilirsiniz.
  • İpek şalınızı yıkadıktan sonra suyunu iyice sıkmak yerine asarak kurutmayı denemelisiniz. Sıkma işlemi kumaşa zarar verebilir.
  • İpek şalınızı yıkadığınız suyu sıcaklığı da çok önemli, çok sıcak su ipek kumaşlar için zararlıdır. Ilık su ile yıkayınız
  • Yıkama işlemi sırasında çok fazla çitileme yapmayınız. Çitileme işlemi kumaşa zarar verebilir.
  • Makinede yıkama işlemi olacaksa eğer 20 veya 30 derecede yıkayınız.
  • Kuru temizleme yöntemi en iyisidir, maliyeti yüksektir ama ipek şalların uzun ömürlü olmasını sağlar.
  • Son olarak şallara parfüm ya da deodorant sıkmayınız eğer sıkarsanız yarım saat ılık suda bekletip yukarda bahsedilen kurutma yöntemiyle kurutunuz.
  • Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir