MOSS KREP KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

moss krep
Tarafından | 28 Temmuz 2018

Farklı tekrarlı dimi dokumadan, dolgun, tuşeli yumuşak ve yosunumsu görünüme sahip, hava geçirgen, gözenekli, orta ağırlıkta yünlü kumaştır. Atkı ve örgüde çoğunlukla 1 e 1 yada 2 ye 2 oranında bir tek krep iplik kombinasyonunda bükülmüş önde iplik kullanılır. Kadınların kıyafet ve ekip elbiselerinde kullanılır. Adı kumaşın görsel olarak benzemekte olduğu yosunun görünümü ve yumuşaklığını vurgulamaktadır.

kassandra1

Bayan Giyimde Moss Krep Kullanımı

Giyim eşyaları ile birlikte pek çok farklı alanda kumaş çeşitleri kullanılarak yeni ürünler ortaya çıkarılıyor. Farklı kumaş çeşitleri ortaya çıkarılırken hem kullanılan ipliklerin aynı zamanda bu ipliklerin ortaya çıkardığı yeni kumaş türleri açısından kumaşlar arasında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Özellikle giyim eşyaları başta olmak üzere bir çok alanda kullanılan kumaş çeşitlerinin başında dokuma kumaşlar gelmektedir. Saten, kanvas, gabardin şeklinde adı çok bilinip yaygın şekilde kullanılan kumaş çeşitlerinin yanı sıra yoğun bir şekilde kullanılan moss krep gibi kumaş türleri de sektördeki en önemli malzemelerdendir.

kassandra

Moss krep hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmadan önce kumaş türleri için sıklıkla tercih edilen ve yapısı yardımıyla beğeniyle kullanılabilen kumaş ürünleri için krepten anlatmak gerekir. Tuşesi sert ve elastik, yüzeyi ince taneli olması sebebiyle belirsiz olan bu yünlü kumaş çeşidi orta gramajlı kumaşların içinde yer almaktadır. Krep dokuma işlemleri esnasında iplikler farklı büküm dönüşleri ve bu işlemlerin sayısının fazla olması ile gerçekleştirilmektedir. Özellikle hanım giysilerinde ve ceketlerde kullanılan bu krep türü ürünlerinden biri de moss krep olmaktadır. Dokuma esnasında farklı dokuma sayıları ile elde edilen bu üründe kumaş yosuna benzer bir görünüme sahiptir. Gözenekli bir yapıya haiz olan moss krebin en önemli özelliklerinden biri de bu gözenekli yapının getirdiği hava geçirgen özelliğe sahip olmasıdır.

krep kumas ornegi 4

Hanımların ekip elbiseleri başta olmak üzere tercih edilen bu ürün adını yosuna benzer yapısından dolayı almıştır. İngilizcede yosun anlamına gelen moss kelimesi ürünün de ismini oluşturmaktadır. Bu tür bir dokuma ile farklı ipliklerdeki ürünlerden de yeni şeyler ortaya çıkarmak mümkün olmaktadır. Örneğin, filament iplik kullanılarak da yeni çıkan ürünler üretilebilir. Standart moss krep üretimlerinden farklı olarak bu iplik kullanılarak meydana getirilen üretimlerde daha hafifçe ürünler elde edilir. Dökümlü bir yapıya sahip olması ile kullanımı kolaylaştıran bu kumaş türleri maksimum gereksinim duyulan giyim sektöründe kullanılmaktadır. Kendi has bir desen yapısına haiz olan bu ürünler öteki kumaş türlerinden yalnız desenleri ile beraber bile rahat bir şekilde ayırılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir