OPEN END PAMUK İPLİĞİ

open end
Tarafından | 18 Mayıs 2017

Open End Nedir?

Open end bir iplik üretim tekniğidir. İğ ile çekilmediği için penye iplik veya karde/ring iplik gibi uzun elyaflara gerek duymaz. Bu nedenle penye ve karde iplik yapımından kullanılamayacak kadar kısa pamuk elyafları open end iplik yapımında kullanılır.

Ring ve Open end

Ring ve Open end iplik farkları

Açık-uç (Open End) eğirme sistemine göre üretilen ipliklerdir. En çok kullanılan yöntemi rotor iplikçiliğidir. Pamuk ve pamuk tipi elyaflar kullanılabilir. Rotorun içine düşen elyafların merkez kaç kuvvetinin etkisiyle eğrilmesi sistemine dayanır.

Open-end ipliğin oluşması ring ipliği ile farklılık gösterir. Temelde makine parkında olan farklılıklar vardır.

Open-end iplikçiliğinde besleme bant olarak yapılır ve oluşan iplik direkt olarak bobinlenir. Kısaca ring iplikçiliğinde bulunan fitil ve bobin aşamaları Open-end iplikçiliğinde yoktur. Kaba ve orta incelikte iplikler elde edilir. Hacimli ve tüylü bir yapısı vardır. Ring ipliklerine göre mukavemeti düşük ve düzgünsüzlüğü fazladır.

Ne 30/1′e kadar incelikte open-end iplik yapılabilir. Open-end iplikler genel olarak çok yüksek mukavemet gerektirmeyen yüzeylerin elde edilmesinde kullanılır. Openend ipliklerin en fazla kullanıldığı kumaşlar denim (jean) kumaşlardır. Pamuk kaynaklı olması kumaşlara emicilik kazandırmaktadır. Bunun yanında örtme gücü, ısı tutma özellikleri, ring iplikleri ile üretilen kumaşlara göre daha iyidir.

Mamul bazında Open end iplikleri kullanımı, ortaya çıktığı günden beri gittikçe yaygınlaşmaktadır. İlk zamanlarda ağırlıklı olarak denim ürünlerde kullanılan open end iplikler, bugün birçok üründe kullanılmaktadır. Giyim sektörünün dışında ev tekstili, dekoretif kumaşlar, fazla dayanım istemeyen sınai kumaşlarda open end iplikler kullanılır.

Open End; ipliği iğ ile çekmeyip rotorlar vasıtasıyla tek aşamada doğrudan ürettiklerinden ring iplik makinelerine göre işgücü ve enerji tüketimleri az olan, dolayısıyla makine verimi daha yüksek ancak kalitesi nispeten düşük sayılabilecek kumaşlar üretmeye yarayan bir iplik teknolojisidir. “rotor spinning” olarak da adlandırılır. bugün spor giysilerimizin (özellikle kot kumaşlarının) hemen tamamı bu ipliklerden örülmüş ya da dokunmuş kumaşlardan mamuldür.

Open end iplik ipliği oluşturan elyafın yüksek devirde rotor denilen kısımda döndürülmesi ile elde edilir. rotorda yüksek devirde dönen lifler sarmal bir yapı oluşturarak iplik haline gelir. bu sarmal yapı rotor bölmesinden çekilerek iplik bobinine sarılır.

Open end iplik üretiminin en önemli avantajı üretim yapısı nedeni ile kısa elyaf kullanımına imkan vermesidir. ring iplik üretiminde iplik oluşturulabilmesi için liflerin belirli bir uzunlukta olması gerekir.
kullanılan kısa elyaf ve yüksek devirde yapılan iplik oluşturma işlemi nedeni ile open end ipliklerin tuşe dediğimiz yumuşaklıkları düşüktür. ring ipliğe göre sert bir yapıları vardır.

Open end ipliğin pilling denilen tüylenmeye yatkın olmasının sebebi de kullanılan elyafın kısa olmasıdır. kısa elyaf dış etkenlerle zorlandığında ipliğin yapısından kolayca kurtulmakta ve tüylenmeye sebep olmaktadır.

band besleme

Band besleme silindiri ve plakası

Open-End İpliklerinin Özellikleri

  • Open-end iplikler çoğunlukla kısa liflerden üretilen ipliklerdir.
  • Özellikle yüksek bükümlü ipliklerin aşınmaya karşı dirençleri yüksektir.
  • Hacimlilik ve emicilik yüksektir.
  • İplik yüzeyi düzgün, pürüzsüz ve az tüylüdür.
  • Open-end iplikleri genelde kalın ve orta numaralı ipliklerdir. İplik numara aralıkları Ne 4’ten Ne 50’ye kadardır.
  • Mukavemet ring ipliklerine göre daha düşüktür.

Open-End İplik Kullanım Alanları

Open-end iplikleri oldukça geniş kullanım alanına sahip ipliklerdir. En önemli kullanım alanları giyim, ev tekstili, dekorasyon ve sanayi amaçlı ürünlerdir. Özellikle çok yüksek mukavemet gerektirmeyen mamüllerin üretiminde kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir