POİNTELLE KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

pointelle
Tarafından | 1 Nisan 2016

Kelime Kökeni, 1950’ler, muhtemelen ‘tamamen iğne ile yapılmış dantel’ anlamındaki bir noktadan + Fransızca küçültme eki -elle’den

Pointelle, kuşgözü kalıplarla yapılan, aşırı kadınsı, güzel görünümlü bir örme kumaştır. Pointelle kumaş, bir tür çift plaka örgü kumaştır. Pointelle, tipik olarak köşeli çift ayraç şeklinde küçük deliklere sahip bir örgü kumaş modelidir; yapı geometrik şekildedir ve dantele benzer tekrarlanan tasarıma sahiptir. Küçük açık alanlar, ince çizgili ve çiçek efektli ince bir örgü modelidir. Kumaş hafif, havadar ve çok hassas bir yapıya sahiptir. Pointelle çözgülü örme ve dokumada da mümkündür.

Kumaşın yapısal örgüsü bayanlara özgü desenleri içermektedir. Transfer edilen dikişlerden yapılmış deliklerle dantel görünümü sağlar. Kadınsı görünüme sahip bu kumaş, kadın ve çocuk giyimi için kullanılır.

Pointelle kumaşı, jarse kumaş gibi basit örgü yapılarına kıyasla karmaşık bir modeldir. Pointelle örgüde iplik tam bir ilmek oluşturmaz ve bir delik oluşturur. Pointelle örme, jakar kontrollü örme makinelerini gerektirir. Bilgisayarlar, tekerlekler, delme kartları vb. ile donatılmış jakar makineleri, örücünün iplik besleme, örme ve kıvırma konumlarında daha fazla ayarlama yapmasına olanak tanır. Bu ayarlar, gerekli motiflerin ve karmaşık tasarımın ve desen yapımının üretilmesine yardımcı olur. Pointelle deliklerinin boyutu, makinede iğne seçimi ile bir dereceye kadar ayarlanabilir. Ortaya çıkan kumaş hafif, narin bir kumaştır, gerilebilir ve rahat giyilebilir bir yapıya sahiptir. Örmede, tasarımı oluşturmak için transfer örgü kullanılır. Jersey ve nervür yapıları ile mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir