SARACİYE ÜRÜNLERİNDE TASARIMIN ÖNEMİ

saraciye tasarim
Tarafından | 10 Mayıs 2017

Saraciye, gerçek ve suni deriden, ayakkabı ve giysi dışında çeşitli kullanım ve süs eşyası üreten bir sanayi dalı olarak tanımlanabilir. Saraciye kelimesi sözlükte: deri, muşamba vb. hammaddelerden yapılan bavul, çanta cüzdan, kemer vb. ürünler ve bu ürün yapma işi olarak tanımlanır.

Saraciye ürünleri deri eşyaların bakımında kullanılan özel ürünlerdir. Boyasız deri cilaları, eyer besleyici, kenar boyası, vaketa cilası, kenar silikonlu sütler, vegetal deri boyası, vaketa boya, vegetal deri cilası, eyer cilası gibi saraciye ürünleri bulunur. Bu ürünler kullanılacak deri cinsine ve renklerine uygun olarak özel üretilmiş bakım ürünleridir.

Saraciye Geçmişi, hayvanların insanlık yararına kullanılmasının başlangıcına kadar uzanan saraciye üretimi insanların ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ile birlikte yaşamın her alanında yerini almıştır. Saraciye ürünlerinin temeli deri ham maddesi ile üretilen ürünlere dayanmaktadır.

saraciye

Deri sağlamlığı, şıklığı işlendikten sonra canlılığını koruyan bir malzeme olması dolayısıyla yıllardan beri kullanım eşyalarının birçoğunun vazgeçilmez hammaddesi olmuştur. Bu nedenle saraciye ürünlerin çanta, kemer, cüzdan, anahtarlık, sümen takımları, bavul gibi sayamayacağımız kadar ürün çeşitliliğini bünyesinde barındırmaktadır. Dolayısıyla her ürün içerisinde sonsuz model olan bir sektördür. Bu sektörde moda unsurunun önemli bir rol oynaması, ürünlerin sürekliliğinin olmamasına ve ürün çeşitliliğinin artmasına neden olmakta, bu da üretimde esnekliğe ihtiyaç doğurmaktadır. Model çeşitliliği rekabet gücünü artırmaktadır.

Tasarımın amacı, model oluşturmanın yanı sıra estetik ve kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktır. Tasarım sürekli değişim, sürekli yenilenmeyi gerektiren bir alandır. Bu meslekte başarılı olabilmek için tasarım ilkelerini ve uygulamalarını bilmek, esnek ve işlek bir zekâya sahip olmayı gerektirir. Yani tasarım, bir problemin çözümü demektir.

İyi bir tasarımcı:

  • Model geliştirebilen,
  • Dünyada olup bitenden haberdar olan,
  • Güncel gelişimleri yakından takip edebilen,
  • Firmanın çizgisine ve pazar payına göre model geliştirip, hayal gücünü kullanabilmek gibi vasıflara sahip olması gerekir.
  • Tasarımda malzeme seçimi son derece önemlidir. Göz önünde bulundurulması gereken unsurlar, malzemenin tasarıma uygunluğu ve tasarımın malzemeye uygunluğudur. Saraciyede ham madde, tasarım üretim yöntemi, birbiri ile yakın ilişki içindedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir