SERİSİN UZAKLAŞTIRILMIŞ İPEK İPLİKLER

ipek iplik
Tarafından | 4 Kasım 2017

Serisin Uzaklaştırma Sonucu Oluşan İpek Çeşitleri

Ecru (ekru) ipeği nedir?

Bu ipekler, boyahaneye hiçbir işlem görmeden gelir. İpek çok serttir. Bunlar boyamadan önce sıcak sulu ortamlarda, flotteye % 10-12 sabun koyularak 30 dakika muamele edilir. Bu yıkama sonucunda serisinin % 3-5’i gider. Çözgü ipliği olarak kullanılan bu tür ipeklere ecru veya sert ipek denir. Daha çok dantel, tül gibi malzemelerin yapımında tercih edilir.

ibrisim elyaf

Souple (suple) ipeği nedir?

Ham ipek, % 10-20 yeşil sabunla 60-70 oC’de 1-2 saat muamele edilir. Bu işlem sonucunda ipeğin üzerindeki serisinin yarısı çözeltiye geçer, uzaklaştırılır. Serisini yarı yarıya uzaklaştırılarak elde edilen bu ipeğe souple ipeği veya esnek ipek denir. Ağırlık kaybı % 8-15 kadardır. Bu tür ipekler daha dolgundur ancak daha mattır. Atkı ve çözgü ipliği olarak kullanılır.

ibrisim ipek

Cuite (kuit) ipeği nedir?

Bu ipeğin serisini tamamen alınmıştır. Serisini tamamen uzaklaştırılmış yani sadece fibroinden oluşan ipek liflerine cuite ipeği veya yumuşak ipek denir. Parlaklık ve tutum bakımından en kıymetli liflerdir. Kuit ipeği eldesi sırasında ağırlık kaybı %25-30’dur. Serisin uzaklaştırma işlemi şöyle yapılır: % 30–60 yeşil sabun (marsilya sabunu) yumuşak sudan oluşan bir flotte içinde 95 oC’de 1.5 saat muamele edilir. Sonra sıcak ve soğuk durulama yapılır.

ipek elyafı

ipek elyafı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir