TAŞ ÜRÜNLERİN BAKIMI VE KORUNMASI

tas biblo
Tarafından | 12 Eylül 2017

Taş ürünlerin bakımları zor değildir. Kullanılan taşın özelliğine bağlı olarak temizliği ve bakımı farklılıklar gösterebilir.

Taş Ürünlerin Temizliğinin Yapılması

Biblo türü süs eşyaların boyası akmayacak türden ise ılık limonlu veya sirkeli suda biraz bekletilir, eski bir diş fırçası ile girinti çıkıntılarını iyice fırçalayarak durulanır. Boyası akacaksa hafif nemli yumuşak bir bez ve pamuklu çubukla zarar vermeden temizlenir.

Alçı ürünler için ½ litre süte 5 gram çinko beyazı katılıp karışım fırçayla yayılır. Pamuklu bir bezle temizlenir. Üzerine talk pudrası dökülür ve tekrar bezle silinir. Üzerinde lekeler varsa ılık sirkeye batırılmış bir bezle silinir.

Alçı biblolar için nişasta ılık suda eritilir. Sıcakken temizlemek istenen yüzeyin bütün girinti çıkıntılarını kaplayacak şekilde yayılır. Kuruyunca nişasta kendiliğinde dökülmeye başlar. Tamamen kuruyunca yumuşak bir fırçayla temizlenir.

Sedeften yapılmış biblolar ve takılar yağa batırılmış bir bezle silerek temizlenir. Sonra yumuşak bir kumaşla parlatılır.

Seramik eşyalar amonyaklı suyla silinerek, sonra ılık suyla durulayarak kurulanmalıdır.

tas urunler

Taş Ürünlerin Korunması

Fazla toz almayacak camekânlı vitrinlerde korunması yerinde olur.Kırmamaya dikkat edilmelidir. Kırılan alçı bibloların eklemek istenen yeri ıslatılarak yeni alçı parçası üzerine yapıştırılır. Kuruduktan sonra üzeri uygun bir boya ile boyanıp aslına benzeterek gerekirse verniklenir.

Eskimiş görüntü vermek istenilen alçı eşya için renkli bal mumu karıştırılmış parafin ısıtılarak bu karışıma batırılır ya da bulanır. Kuruduktan sonra yumuşak bir bezle temizlenir.

seramik ev aksesuralar

Seramik ev eşyaları ve aksesuarlar

Taş Ürünlerin Saklanması

Karton kutu içinde, yumuşak, boyasız ambalaj kâğıtlarına sarılarak baskılanmayacak bir şekilde saklanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir