TÜVİT (TWEED) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

tweed tuvit kumas
Tarafından | 3 Ağustos 2018

Kalın numara havlı ştrayhgarn iplikten dokunan kalın spor ceketlik kumaşlara verilen addır. Elde eğirilmiş ipliklerden dokunan özgün tipi ‘Harris Tweed‘ olarak tanınır.


Elastik, gözenekli, yünden üretilen kalın bir kumaş türü olan TÜVİT kumaş farklı şekillerde dokunmuş olabilir. Aslında tüvit kumaş el ile düzgün olmayan şekilde eğrilen ipliklerden dokunan bir kumaş türüdür. Kumaşın ismi ise ilk üretildiği bölgedeki nehirden (İskoçya da bulunan tweed nehri) gelmektedir.

Tüvit kumaş genelde toprak renklerinde olmakla beraber her renkte ve farklı desenlerle üretilmektedir.

Tüvit kumaş en çok cekete ve kaba gibi dış giyim ürünlerine yakışsa da etek, pantolon gibi kıyafetler de üretilmektedir. Çok kullanışlı ve sıcak tutan bir kış kumaşıdır.

Tweed fabric

Tüvit Kumaş Tarihçesi

Tüvit kumaşın en eski versiyonları, İskoç çobanları tarafından yüzlerce yıldır dağlık rüzgârları savuşturmak için kullanılmıştır. 1800’lerin başlarında, bu sağlam kumaş İngiliz aristokrasisinin dikkatini çekti ve on yıllar içinde İngiliz asilleri, tüm personeli için büyük eşleştirme temalı tüvit giysiler sipariş ediyorlardı.  Sanayi Devrimi yünü daha ucuz ve üretilmesi kolay hale getirirken tüvit kitlelere giden yolu buldu ve bu kumaş bugün hala dış giyim uygulamalarında kullanılıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüvit Kumaş Yazın Giyilir Mi?

Biz pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü yazlık tüvit kumaş yapısı itibariyle size mutlaka hararet yaptıracaktır.

Tüvit Kumaş Nasıl Yıkanır?

makina yikama 30 dereceYünlü kumaşlar sıcak suya karşı çekme gösterir. Tüvit elbise veya diğer kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atarken dikkatli olun. 30 derecede bile yünler strese girebilir. Soğuk suyla elde yıkamanızı tavsiye ederiz. Kuruturken de güneşe koymayın. Rüzgar alan gölgelik bir yer işimizi görecektir. Yün hemencecik kuruyacaktır.

Tüvit Kumaş Kışlık mı?

Bu özellik tüvit kumaşı çok dayanıklı ve yalıtkan kılar. Bu nedenle bu kumaş kışlık kumaşlar arasında bu kadar popüler hale gelmiştir.

Tüvit Kumaş Sıcak Tutar mı?

Kalın ve yünlü bir dokuma kumaş türü olan tüvit soğuk havanın vücuda temasını engeller ve sıcak tutar.

Doğa Koşullarına Dayanıklı mı?

Yün doğal olarak suyu iter ve tüvitten oluşan kalın örgü damlacıklar ve suları daha da iyi kullanır. Ancak tüvit kumaşlar, su geçirmez kumaş özelliğinde değildir.

tuvid orme kumkaslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir