VIRGIN WOOL (SAF YÜN) ÖZELLİKLERİ

virgin wool
Tarafından | 14 Şubat 2022

VİRGİN WOOL, SAF YÜN NEDİR?

Saf yün (İşlenmemiş, bakire yün), terliklerden paltolara kadar birçok yün ürünü oluşturmak için kullanılır. Ama saf yün nedir? diğer yün türlerinden farkı nedir? ve diğerlerine göre saf yün ürünleri mi seçmelisiniz?

SAF YÜN TANIMI

Uluslar arası kısaltması VW olan Virgin wool, Bozulmamış yünün iki farklı tanımı vardır:

  1. Saf yün, kuzunun ilk kırkımından alınan yündür. Bir kuzudan elde edilen bu ilk yün parçası, bir koyundan ömrü boyunca alınan en ince ve en yumuşak yündür.
  2. Veya işlenmemiş veya dokunulmamış yündür. Temelde geri dönüştürülmemiş herhangi bir yün. Bu durumda, saf (bozulmamış) yün yetişkin bir koyundan gelebilir.

VİRGİN WOOL VE NORMAL YÜN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Virgin Wool, daha önce işlenmemiş veya dokunmamış yündür, oysa yün, mevcut yün kumaşın geri dönüştürülmesinden ve elde edilen liflerin yeniden eğrilmesinden yapılabilir. Geri dönüştürülmüş yünün daha fazla kullanılmasına neden olan sınırlı bir işlenmemiş yün kaynağı vardır. Saf yünden yapılan ürünler normal yünden yapılanlara göre daha pahalıdır.

virgin  wool

VİRGİN WOOL NE İÇİN KULLANILIR?

Diğer yün türleri gibi, saf yün de terlikler, süveter gibi giyim eşyaları ile battaniye ve kilim gibi ev eşyaları için kullanılır. Bakire yün, diğer yün türlerinden daha sağlam olduğu için, terlik gibi dayanıklı, yumuşak ve sıcak olması gereken ürünler için harika bir malzemedir.

VİRGİN WOOL’UN FAYDALARI NELERDİR?

Saf yün, dayanıklılığı ve yumuşaklığı dışında birçok faydalı özelliğe sahiptir. Giyim söz konusu olduğunda, cildimizin nefes almasına izin vermek için nefes alabilen malzemelerin kullanılması önemlidir. Bu, bu tür yünün buna izin verdiği için harika bir malzeme olmasının bir nedenidir.

İster ter ister yağmur olsun, yünün nemi emmesinden endişe edenler için endişelenmenize gerek yok! Saf yün nemi emer, yani herhangi bir sıvı hızla yüzeye çıkar ve sizi güzel ve kuru tutar! Diğer birçok yün türü gibi, aynı zamanda yalıtkandır, bu nedenle sizi kışın sıcak, yazın serin tutabilir.

Aynı zamanda yıkanabilir, yani biraz kirlenme konusunda dikkatli olmanıza gerek yok. Bir çamaşır makinesinin kaldıramayacağı şey yoktur!

VİRGİN WOOL NEDEN HARİKA TERLİKLER ÜRETİR?

Bakire yünün yalıtım özelliklerinden dolayı harika terlikler yaparlar. İster soğuk bir kış gecesinde, ister yaz güneşinde verandada kahvaltı yapıyor olun, ayaklarınız tam da doğru sıcaklıkta tutulacaktır.

Dayanıklılıkları nedeniyle yün terliklerinizin uzun süre dayanacağını bileceksiniz. İster evinizin her yerinde en sevdiğiniz slipi terliklerle giyiyor olun, ister bahçenizde yürüyüşe çıkmak için dış mekan terliklerinizi alıyor olun, onlar sürecek.

Bu parlak malzemeyi terliklerimizde kullanmayı seviyoruz, erkekler için yün terlikler, kadınlar için yün terlikler ve tüm aile için bir çift  yün çocuk terliği var.

SAF YÜNÜN TARİHİ

Giysilerin geri dönüştürülmüş yünden yapılması fikri, modern moda aşığı için biraz yabancı. Ancak, İkinci Dünya Savaşı sırasında, diğer birçok şeyle birlikte yeni kumaş sıkıntısı vardı. Bu, şirketlerin ve insanların hâlihazırda mevcut olanla, örneğin halihazırda işlenmiş yünle yetinmeleri gerektiği anlamına geliyordu. Birçok yün giysi, eski giysilerden ve hatta mobilyalardan geri dönüştürülmüş yünden yapılmıştır.

Bu süre zarfında geri dönüştürülmemiş yünün ‘saf yün’ adını aldığı düşünülmektedir. Virgin, hiç kullanılmamış bir şeyi tanımlar ve bu nedenle işlenmemiş yün için mükemmel bir seçimdir. Bugünlerde yeni kumaş sıkıntısı yok ama adı kaldı ve genellikle daha kaliteli yünleri ifade etmek için kullanılıyor. Bunun nedeni, bakire yünün, hâlihazırda kullanılmış olan yünden daha güçlü olmasıdır. Bakire yün gibi, spor ayakkabıların tarihi de ilginç bir isim kökenine sahip olduklarını gösteriyor.

VİRGİN WOOL’UN DİĞER YÜN TÜRLERİNDEN FARKI NEDİR?

Baktığınız saf yün tanımına bağlı olarak, diğer yün türlerinden farklı şekillerde farklılık gösterir. Kuzu ilk kırkımı söz konusu olduğunda, daha önce de söylendiği gibi, bu bir koyunun üretebileceği en yumuşak ve en iyi yündür. Bir koyun yaşlandıkça yünü kabalaşır ve o kadar yumuşak olmaz.

Geri dönüştürülmemiş saf yünden bahsetmişken, fark yünün kalitesine ve gücüne bağlıdır. Yün ürünleri geri dönüştürüldüğünde, yeni biçimlerine dönüştürülmeden önce çoğu zaman parçalanmazlar. Yün liflerinin bu kırılması mukavemetlerini azaltır ve dolayısıyla kumaşın dayanıklılığını kaybeder. Bu yüzden bakire yün, uzun süre dayanacak ürünler ararken daha iyi bir seçenektir.

VİRGİN WOOL VS MERİNOS WOOL

Saf yün, bir koyundan alınabilecek en yumuşak yündür. Ancak merinos yününün lifleri, normal koyun liflerinden biraz farklı bir yapıya sahiptir. Bu benzersiz lifler normalden daha incedir ve daha küçük ölçeklere sahiptir. Bu, onları diğer varyantlardan çok daha yumuşak ve rahat hale getirir.

Merinos yünü özellikle sıcaklık düzenlemede iyidir, bu da onu merinos yünü spor ayakkabıları gibi spor giyim için harika kılar. Kadın spor ayakkabılarımızda, erkek spor ayakkabılarımızda ve çocuk spor ayakkabı modellerimizde merinos yünü kullanmayı  bu nedenle çok seviyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir