VİSKON KUMAŞ ELBİSE NASILDIR?

viskon kumaslar
Tarafından | 19 Haziran 2019

Viskon Kumaş Nedir? Viskon Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Yaz ayları geldiğinde özellikle hanımlar tarafından daha ferah, ince, terletmeyen ve nefes alabilen elbiseler tercih edilmektedir. Ayrıca dikkat edilen konulardan bir tanesi de kumaşın cilt sağlığına etkileridir. Kumaş eğer kalitesiz olur ise cildi bozabilir, nefes almadığından dolayı terleme esnasında gözenekleri kapatabilir. Bu yüzden sıkça tercih edilen viskon kumaş, akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Özellikle elbise diktirecek kişiler tarafından viskon kumaş nedir sorusu sorulmaktadır. Peki viskon kumaş özellikleri nelerdir?

Viskon Kumaş Nedir?

Viskon kumaş, kayın ağacından üretilen bir tekstil ürünüdür. Son yılların en sık tercih edilen kumaş cinsi olan viskon kumaş, yapısında selüloz barındırır ve kumaş üretimi esnasında selülozda herhangi bir kimyasal tepkime gerçekleşmez. Üretim aşaması son bulduğunda filament biçimini alsa da selüloz asla değişmez. Ayrıca pamuk ürünlerine benzerliği de buradan gelmektedir.

Viskon Kumaş Özelliği Nelerdir?

Viskon kumaş özellikleri çok fazladır. Gerek sağlığa zararı olmaması gerekse nemi emebilen bir yapıda olması en sık tercih nedenlerinden biri olmaktadır. Peki viskon kumaş özellikleri nelerdir?

  • Viskon kumaşın nem alma özelliği pamuğa nazaran çok daha fazladır. Bu yüzden şişme özelliği yüzde 80 – yüzde 120 civarlarındadır.
  • Gayet rahattır. Vücuda yapışmaz, hareket kabiliyetini engellemez.
  • Pamuğa göre iki – üç kat daha esnektir.
  • Viskon kumaşın en büyük özelliği terletmemesidir. Nefes alır, cildi rahatlatır.

Viskon Kumaş Sağlıklı mı? Viskon Kumaş Terletir mi?

Viskon kumaş terletir mi sorusu, havalar ısındığında en sık sorulan sorulardan biri haline gelmiştir. Viskon kumaş yapısı itibari ile oldukça esnek, hava alabilen ve suyu – nemi emebilen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yazın en sıcak aylarında terlemeniz durumunda viskon kumaş suyu emerek vücuda yapışmayı, gözeneklerin kapanmasını engeller. Viskon kumaş genellikle t-shirt, iç çamaşır, astar ve dekorasyon gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Bunların dışında birçok alanda viskon kumaş kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir