YÜZ MASKESİNDEN DOLAYI GÖZLÜKLERİN BUĞULANMASINI ÖNLEME YÖNTEMLERİ

GOZLUK BUGU
Tarafından | 23 Aralık 2020

Gözlüklerin Yüz Maskesiyle Buğulanmasını Engellemek İçin 16 Kusursuz Yöntem

Yüz maskeleri çağında , herkes cerrahları ve sağlık çalışanlarını onlarca yıldır rahatsız eden bir sorunla karşı karşıya: sisli gözlükler. Sayısız ipucu ve tavsiye makalesi olsa bile, düzeltilmesi imkânsız gibi görünen bir sorun. Daha önce duymadığınız gözlüklerin buğulanmasını nasıl önleyeceğinizi hiç merak ettiniz mi?

Bu sinir bozucu sisle mücadele etmenin basit yöntemi  sıcak havayı engelleyen akıllıca ayarlamalara kadar her türlü yolu olduğu ortaya çıktı. İnsanların sisle savaşması için tüm zekice ve benzersiz yöntemler için interneti araştırdık, böylece akla gelebilecek her çözüm için kapsamlı listemize göz atınız.

Gözlüklerin Buğulanmasını Ne Durdurur ve Neden?

gozluk maske e1608716032208

Yüz maskeleri neden ilk başta gözlüğümüzü buğulandırıyor? Bilim basit. Ağzınızdan çıkan sıcak, nemli nefes dışarıdaki havadan daha sıcaktır ve özelliklerinizde yoğunlaşma yaratır. Genellikle yüz maskeniz tam oturmuyorsa veya sarkıksa, kumaş ile yüzünüz arasında boşluklar bırakarak sıcak havanın çıkmasına izin verir.

Gözlüğün buğulanmasını nasıl önleyeceğinizin amacı, maskenizin üst kısmından hava kaçmasını önlemektir. Ama bunu nasıl yaparsınız? Aşağıda gözlüğün buğulanmasını nasıl önleyeceğimizin tüm yollarına sahibiz.

Sisli Camlarla Mücadele Etmek İçin Basit Çözümler

Maskenizi büyütmeyi düşünmeden önce, gözlük buğulanma sorununa yönelik bazı basit düzeltmeleri gözden geçirelim:

1. Maskenin iyi oturduğundan emin olun

tam oturtma

Çok gevşek bir maske, sıcak havanın üstünden dışarı çıkmasına, gözlüğünüzü buğulandırmasına ve görüşünüzü engellemesine bağlıdır. İyi oturan bir maske, kumaşın herhangi bir parçası boşluk bırakmadan doğrudan yanakların ve burnun üstüne oturmalıdır. Maskeniz çok büyükse, işte bazı kolay çözümler:

 • Yeterince uzunsa kulağınızın etrafındaki lastiği iki kez dolayın
 • Daha küçük bir ilmek oluşturmak için fazla elastiği bir saç bandı veya lastik bantla bağlayın
 • Daha az sarkık maskeler için, kulağın hemen önündeki lastiğe, daha sıkı oturması için lastiği içeri çekecek küçük bir ataş ekleyin

Bunların hepsi maskeyi burnunuzun üzerine ve yanaklarınıza daha sıkı çekerek havayı daha etkili bir şekilde engelleyebilir.

2. Kumaşı burnunuzun ve yanaklarınızın etrafına ‘mühürlemek’ için gözlükleri maskenin üstüne yerleştirin.

muhurlemek

Camların Buğulanmasını Önleyen Ürünler

Hala sisli mi? Endişelenmeyin, bu yaygın sorunları ortadan kaldırdıktan sonra yaratıcı olmaya başlayabilirsiniz. Gözlüğünüzden başlayarak, üzerlerinde özel bir kaplama olmadığı sürece özelliklerinizin buğulanmaya karşı dayanıklı olmasını sağlayan çok sayıda ev ürünü vardır. İşte gözlüğünüzün sise direnmesine yardımcı olacak bulabildiğimiz her şey:

3. Bardakları sabun ve suyla yıkayın

sabun yikama

Bu eski numara, 2011 yılında İngiliz bir cerrah tarafından popüler hale getirildi ve gözlüklerinizi sabun ve suyla yıkamanın maskelerde buğulanmaya karşı dirençli bir film bırakacağını iddia etti. Bu yöntem tonlarca insan için işe yarar, bu yüzden diğer fikirlere geçmeden önce denemeye değer. Kalıp sabununun en üstte doğru ‘filmi’ bırakmak için en iyi sonucu verdiğini bulduk.

4. Bir parça tıraş kremi deneyin

Kalıp sabununa benzer bir konsept olan tıraş kremi, dokunduğu hemen her şeye koruyucu bir tabaka ekleyen gliserin içerir. Bu numara uzun zamandır banyo aynalarının buğulanmasını önlemek için kullanılıyor ve camlarda da işe yarıyor. Lenslerinizin her iki tarafına da biraz ekleyin, tüm lensi kapatın ve ardından suyla yıkayın. Kurumaya bırakın. Sonra bacaklarınızı tıraş etmeye geri dönün.

5. Bebek şampuanı üzerine katman

Bir başka etkili duş ürünü olan bebek şampuanı, sisli gözlüklerle mücadele eden sporcuların favorisidir. Bebek şampuanını kalıp sabunu gibi kullanabilir, yıkayabilir, durulayabilir, sonra giyebilir veya daha etkili bir sonuç için gece boyunca lenslerinizin üzerinde eşit bir sabun tabakası bırakabilirsiniz.

6. Diş macununu tokatla

Sabununuz, tıraş kreminiz ve bebek şampuanınız bittiyse diş macunu değerli bir alternatiftir. Camlarınızı çizmemesi için bikarbonat soda içermediğinden emin olun. Ayrıca, gözlerinizi tahriş etme potansiyeli taşıyan naneli kalıntı kalmadığından emin olmak için diş macununu tamamen durulayın. Doğru yapıldığında, bu yöntem diğerleri kadar işe yarar.

7. Size en yakın çiğ patatesi bulun

patates e1608716116701

Ve buğu önleyici DIY ev eşyalarının büyük finali, çiğ bir patates, sizinle sis olmayan bir gün arasında duran tek şey olabilir. En yakınınızdaki patates damgasını bulun (tabii ki boyasız) ve gliserine benzer şekilde neme dirençli nişastalı bir kaplama için lenslerin üzerine sürün. En iyi sonuçlar için patatesinizin küçük, yuvarlak bir şekilde dilimlendiğinden emin olun, böylece kavisli camlarınızın her santimini kaplayabilir.

8. Buğu önleyici sprey veya mendiller

Ve her şey başarısız olursa, buğu önleyici spreyler ve mendiller sisle savaşmak için iyi çalışır, ancak biraz daha pahalıdırlar. Bu, gözlüklerinde özel bir kaplama olan herkes için en iyi seçenektir. Amazon ve yerel göz doktorunuz tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir şeye sahip olmalıdır.

Pekala, lenslerinizi bulabileceğiniz hemen hemen her şeyle kapladınız ve hala buğulanıyorlar. Ya da belki daha kalıcı bir çözüm arıyorsunuz. İyi haberler! Maskenizi güçlendirmek için de çok etkili bazı teknikler var.

Yüz Maskesini Değiştirerek Gözlüklerin Buğulanmasını Önleme

 9. Burun Köprüsü ekleyin

burun koprusu

Mevcut maskenizi bir burun köprüsü ile geliştirmek için kurnaz olmanıza gerek olmadığını bilmekten mutluluk duyacaksınız. Dikiş becerisi bir artıdır, ancak burun köprüsünü doğrudan maskenizin üzerine kolayca bantlayabilir veya sıcak yapıştırabilirsiniz. Hatta dışarı çıkmadan önce maskenizin üstüne sıkıştırın! Doğru malzemeyi arıyorsanız, işte bazı fikirler:

 • Boru temizleyicileri (ikiye katlanmış)
 • Ataçlar (uçları katlanmış olarak veya bir nokta sıcak tutkal ile düzeltilmiş)
 • Tel (bahçe, zanaat)
 • Alüminyum folyo (bir şerit halinde katlanmış)
 • Bir somun ekmekten bağları bükün
 • Çay lambalarından alüminyum bardaklar (şeritler halinde)
 • Kahve poşeti kapakları
 • Önemsiz şey askıları (uçları katlanmış veya bir nokta sıcak tutkal ile)

10. Maskenizin üst kısmına küçük bir kağıt mendil koyun

Bu popüler yöntem basittir, erişilebilirdir ve bir mutfak havlusu veya başka bir emici bezle kolayca değiştirilebilir. Dokuyu katlayın ve doğrudan yüz maskenizin üst kenarının altına yerleştirin. Maskeniz ve yüzünüz arasında kalan boşlukları doldurmak için başka bir küçük parça kullanın.

11. Çift taraflı bant

cift tarafli bant

Bu, yüzünüz ve yüz maskeniz arasındaki boşluğu doldurmak için çok kullanışlı bir araçtır. Çift taraflı bandı burnunuza ve yanaklarınıza uygulayın, ardından mükemmel sızdırmazlığı sağlamak için yüz maskenizi aşağı doğru bastırın. Sadece bandınızın gözenekli olduğundan ve cilt için güvenli olduğundan emin olun, aksi takdirde yarardan çok zarar verebilir.

12. Tıbbi ve atletik bant

Evde bir hemşire veya sporcunuz varsa, maskenin üstünde bir mühür oluşturmak için bantlarından biraz alın. Genellikle insanlar bu bantları cilt için güvenli oldukları ve maskenin üst kısmına uygulanması kolay oldukları için kullanırlar. Neden kendin gitmiyorsun?

13. Sıvalar ve tıbbi yapıştırıcılar

Herhangi bir teknik bant veya yapıştırıcı olmadan kalırsanız, sıvalar işinizi görecektir. Çoğunlukla burnunuzun ve maskenizin üzerine bir alçı koymak, nefesin kaçmasına izin vermeyen bir mühür oluşturur. Ve aynı zamanda sevimli görüneceksin. Kazan-kazan.

14. Naylon çorap

naylon corap

Maske geliştiriciler alanında son nokta, mütevazı naylon çoraplardır. Daha da sıkı oturması için bir parça çorap alıp yüz maskenizin üzerine takabilirsiniz. Bu yöntem, koruyucu katmanların iki katını ekler ve tam oturmayan bir maske ile bile çalışır.

Ve her şey başarısız olursa …

15. Aşağı doğru nefes alın

Üst dudağınızı alt dudağınızın önüne yerleştirmek ve nefes vermek havayı aşağı doğru yönlendirecek ve gözlüğünüzün buğulanmasını önleyecektir. Biraz rahatsız edici ve ördek gibi görüneceksin, ama işe yarıyor.

16. Kontakt lens kullanın

lens kontak

Gözlüklerin Maske Takılıyken Buğulanmasını Engelleme

Ve işte orada, gözlük sisini önlemek için her yöntemin tam listesi var. Bunlardan herhangi biri sizin için çalıştı mı? İşe yarayan başka bir yöntem keşfettiniz mi? Bir yorum bırakın ve aşağıda gözlüğün buğulanmasını nasıl önlediğinizi bize yorumlarda bildirin!

Kaynak: https://www.contrado.co.uk/blog/how-to-stop-glasses-from-fogging-up/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir