AKRİLİK ŞİŞİRME MAKİNESİ

Sisirme mak
Tarafından | 12 Ekim 2018

Şişirme (Volufil) Makineleri

Şişirme Makinesinin Görevleri

Akrilik ipliklerinin ve akrilik karışımlı ipliklerin ısı ile büzülmesi ve büzme işlemi sonrasında ipliklere yüksek hacim kazandırılması görevlerini yapan makinelerdir.

Şişirme işlemi

Şişirme işlemi akrilik liflerinin koparma işlemi sırasında gerilmeyle kazandığı uzunluğun ısı etkisiyle ile tekrar eski haline dönebilme özelliğinden yararlanılarak yapılır. Bu amaçla akrilik lifleri gerilmiş ( relax-koparma makinesinde ütüden geçirilmemiş) ve gerilmemiş (unrelax- koparma makinesinde ütüden geçirilmiş) olarak çekme makinelerinde karıştırılarak iplik haline getirilir. Oluşan iplik şişirme makinesinde ısıl işleme tabi tutulur. Isının etkisiyle erilmiş olan lifler eski uzunluğuna dönerken gerilmemiş lifler üzerinde kıvrımlar oluşturur. Neticede iplik bu kıvrımların etkisiyle hacim kazanmış olur. Aşağıdaki resimlerde şişirme işlemi öncesi ve sonrasında ipliğin görünümü verilmiştir.

sisrme oncesi

Resim 3. 11. Şişirmeyle değişim

Bobinleme işlemi

Şişirme işlemine tabi tutulan iplikler bobin formunda olup büzülmeden sonra iplikler tekrar sarım ünitesi vasıtasıyla bobin formuna getirilir ki işlem normal bobin makinelerinde olduğu gibi gerçekleştirilir.

Şişirme Makineleri

Akrilik liflerinin şişirilmesinde kullanılan makineler genel çalışma prensibi olarak aynı özellikleri içermektedir. Piyasada mevcut olan makinelerde en büyük fark ısıtma bölgesinde görülmektedir. Isıtma bölgesinde iplikler ya doymuş buharla ısıtılarak çektirilmekte ya da buharsız ısıtılarak çektirilmektedir. Buna göre şişirme makineleri 2 ana grup altında toplanır:

  • Buharlı şişirme makineleri
  • Elektrikli şişirme makineleri

Genel olarak ise şişirme makineleri 2 ana bölümden oluşur:

  • Isıtma – şişirme bölümü ( buharlı veya buharsız )
  • Sarım bölümü

acr e1495108007690

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir