ALCANTARA KUMAŞ

Tarafından | 16 Mayıs 2016

Alcantara genelde bir kumaş türü zannedilir. Aslında bu Toray Industries’a ait ticari bir markadır. 1970 yılında bir Japon şirketi olan Toray’de çalışan bilim adamı Miyoshi Okamoto tarafından bulunmuştur. Benzer olsa bile Ultrasuede değildir (Ultrasuide de Toray Industries’a ait ticari bir markadır). Çok fazla taklidi vardır Alcantara’nın buna dikkat etmek lazım.

Bu arada alcantaranın her iki yüzü de hemen hemen aynı olduğu için ters yüz de kullanılabilir. Oldukça da dayanıklıdır. Bu yüzden de genelde koltuklar için ve araba içinde kullanılmak üzere tercih edilir. Uzun süreli kullanımında bile lüks görünümünü kolay kolay kaybetmez.

Alcantara görüntüsü nedeniyle süetle karıştırılan bir materyaldir. Kaliteli bir kumaştır oldukça kaliteli polyester mikrofiberden yapılır. 68% polyester ve 32% polyurethane den oluşur. Bu da materyali daha dayanıklı ve lekeye karşı daha dirençli yapar.

Temizliği için alkol, ispirto gibi güçlü çözücüler içeren temizleyicilerden uzak durun. Sıvıyı emici özelliği nedeniyle su ile temizlik de kumaşa zarar verebilir. Temizliği için alcantara için özel temizleyiciler kullanılmalıdır. Günlük temizlik için vakumla veya yumuşak fırça ile temizlik yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir