ALCANTARA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

alcantara
Tarafından | 16 Mayıs 2016

Alcantara döşeme tamamıyla sentetik olan yüksek tasarım ve üretim teknolojisine sahip bir döşeme kumaş türüdür. Genellikle sportif araçlarda ve spor koltuklarda sunulur. Sentetik malzeme olmasına karşın deri, süet ve nappa koltuk döşemesine iyi bir alternatiftir.

Alcantara döşemesinin avantajları oldukça dayanıklı olması ile birlikte nitelikli bir görünüm sağlaması ve soğuk havalarda sıcaklık hissi, sıcak havalarda az terletmesi, tozu kumaşa göre az tutması büyük avantajlarından birkaçıdır.

Alcantara döşeme derinin lüks hissini ve kumaşın dayanıklılığını sunan bir hayli üstün ve teknolojik bir döşeme tipidir. Virajlarda sürücü koltukta kaymaması gerekli olduğu için kaydırmaz özelliği onu spor otomobiller için vazgeçilmez yapar.

Alcantara %60 polyester ipliğin %40 poliüretan iplik ile karıştırılmasından elde edilen döşemelik kumaştır. Yatlarda ve otomobil piyasasında çok kullanılacak olan bir döşeme malzemesidir; direksiyonda, koltuklarda, kapı içlerinde, tavanda alkantra döşenmiş araçlara rastlayabilirsiniz.

Koltuklarda kullanımı genelde yarı deri ile kombine edilir; genelde de ortaları alkantra yanları deri kombinasyon tercih edilmektedir. Deri gibi terletme veya kış aylarında soğutma gibi dezavantajları yoktur, kolay temizlenebilir, tuzlu suveya mukavemetlidir. Son senelerde lüks araçlarda ve sonradan içi dizayn edilen vip minibüslerde özellikle tavanda, a ve b sütünlarında özellikle de antrasit renkli alkantra kullanımı yaygınlaşmıştır.

Bu oldukça asil bir görünüm sunsa da alkantra üstünde el izlerinin görünmesi alışkın olmayan bünyelere garip gelebilmektedir. Ön konsolda alkantra kullanımı daha çok yarış araçlarında görülen bir durumdur. Deriden pahalı bir malzeme olduğundan sonradan gerçek alkantra koltuk veya tavan döşemesi yapılması pek tercih edilmez , Alkantra görünümlü malzeme kullanılır. En bilinen markası alcantaradır.

alcantara doseme

Alcantara kumaş döşeme lüks araç

Lüks Tüketim Markaları Alcantara Kullanırlar?

Bir çok nedenden ötürü. Üreticiye göre her şeyden önce görüntüsü güzel. Bir dereceye kadar lekelere karşı dirençli olan kumaş, hemde çok yumuşak. Oldukça dayanıklı ve kolayca solmuyor. Ve tabii çok hafif.

Ek olarak üretimi sürdürülebilir olan kumaş, % yüz karbon nötral özelliğe sahip. Yani potansiyel olarak zararlı karbon dioksit gazlarını atmosfere salma ihtimali yok. Çok yönlü olarak kullanılabilen bu kumaş, farklı renk tonlarında boyanabiliyor. Temizlenmesi kolay, yüzeye tutunur ve güzel görünümlü olan kumaş, hemde yanmayı zorlaştırıyor.

Alcantara Hayvanlardan mı Üretiliyor

Kesinlikle emin olabilirsiniz ki Alcantara hayvanlardan üretilmiyor. Bazen Alcantara Derisi olarak adlandırılır ancak bu yanlış bir kullanımdır.

Ultrasüet ile Alcantara Arasındaki Fark Nedir?

Yapıldıkları ülkeler. Ultrasüet diğer bir markaya ait bir ürün olmakla beraber, Alcantara’ya çok benzer. Temel fark, Alcantara’nın İtalya’da yapılıyor olması. Tıpkı şampanya gibi. Çeşit çeşit beyaz şarap vardır ama gerçek şampanya, Fransa’da yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir